Beba Zdravlje i njega bebe 24. lipnja 2013.

Higijena novorođenčeta: od suhog pranja do prvog kupanja

beba kupanje
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Koža novorođenčeta pet je puta osjetljivija od kože odrasle osobe, lojne žlijezde još nisu spremne za rad, a hidrolipidni film, to jest sloj vode i sebuma koji služi kao barijera protiv vanjskih utjecaja, vrlo je tanak. Stoga uz maksimalnu higijenu valja paziti da se ne pretjera. Prekomjerno pranje i preagresivni proizvodi za higijenu oslabljuju nedovoljno razvijene zaštitne barijere kože

higijena pranje spolovilo | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

Higijena spolovila

Veliku pozornost treba posvetiti higijeni intimne zone. Jednokratne pelene neprekidno se trljaju o kožu i sprečavaju pravilno disanje genitalne zone, pa se stvara topao i vlažan prostor u kojem se stolica i mokraća zadržavaju i izazivaju crvenilo i pečenje koji se kod osjetljivije djece mogu pretvoriti u eriteme i oblike ekcema.

Da biste to izbjegli, pelenu mijenjajte svaka tri do četiri sata i nastojte da koža ne bude dugo u dodiru sa stolicom i mokraćom. Dok mijenjate pelenu, ostavite djetetovu guzu nekoliko minuta na zraku, što će ih veseliti. Guzu isperite samo vodom: ako u vodi ima puno vapnenca, dajte prednost uljima i mlijeku za čišćenje.

Nanesite osnovnu kremu s umirujućim djelovanjem, poput kreme s cinkovim oksidom ili kreme na bazi nevena, vrlo blagog sredstva protiv eritema. Pažljivo operite genitalije: kod muške djece gazom odstranite sekret unutar kapice spolovila, nježno povlačeći kožu prema dolje. Kod djevojčica genitalne organe treba čistiti od naprijed prema natrag, kako se ostaci fekalija ne bi prenijeli i u spolovilo.

beba | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

Njega lica

Jedanput dnevno, najbolje ujutro, trebali biste se posvetiti njezi djetetovih očiju. Upotrijebite okrugle blazinice natopljene mlakom vodom ili fiziološkom otopinom (kupite je u ljekarnama) i očistite oko, počevši od vanjskog ugla prema unutarnjem. Za čišćenje drugog oka upotrijebite novu blazinicu, kako biste spriječili prijenos eventualne infekcije.

Za čišćenje ušiju upotrijebite smotani komadić vate. Dijete treba ležati na leđima, glave nagnute na jednu stranu, a čisti se samo vanjski dio uha. Nikako ne koristite klasične štapiće s vatom za čišćenje ušiju, jer postoji opasnost da prodru u slušni kanal, pritisnu cerumen na dno kanala i spriječe da izađe prirodnim putem.

Nosić njegujte tako da glavu djeteta nagnete prema natrag i nježno u nosnice uvučete komadić vate natopljen fiziološkom otopinom. Otklonit ćete sluz i olakšati djetetu da kihne.

Za higijenu usta umotajte čisti kažiprst u sterilnu gazu natopljenu prokuhanom mlakom vodom i njime prijeđite preko desni djeteta. Uklonit ćete ostatke sline i mlijeka.

pupak njega čišćenje | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

Čišćenje i njega pupka

Dok pupak ne otpadne i rana ne zaraste, prvih nekoliko tjedana života, preporučuje se "suho pranje", to jest brisanje djeteta vlažnom krpicom. Pupak i okolnu kožu treba držati suhima i čistima.

Toaletu pupčanog bataljka, a zatim i ranice koja zaostaje nakon njegova otpadanja, najbolje je obavljati dva puta dnevno, i to sterilnim kompresama i otopinom antiseptika (sprej). Važno je izabrati antiseptik čija je uporaba dopuštena u novorođenačkoj dobi.

Ako se uoči bilo kakva promjena (npr. crvenilo ili vlaženje kože pupka i okoline), potrebno je posavjetovati se s pedijatrom.

kupanje beba njega  | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

Prvo pravo kupanje

Svaki roditelj isprva se pribojava kupanja sićušnog i krhkog bebina tijela, no kad se malo uhodamo, rituali kupanja postaju nježni trenuci koji su izvor veselja za mamu i bebu. Nije nužno dijete kupati svaki dan, ali to može biti svakodnevni ritual koji često djeluje umirujuće na njega.

Dogodi li se da dijete počne plakati već na prvi dodir s vodom, ne paničarite, nego ga ujednačeno nježno masirajte kako bi se priviklo.

Idealna temperatura vode je oko 36 do 37 stupnjeva, a temperatura u prostoriji trebala bi biti između 24 i 26 stupnjeva.

Prvih mjeseci nije potrebno koristiti nikakav sapun ni pjenu za kupanje. Sapun u novorođenčadi i male djece usporava proces oporavka pH i remeti fiziološku zaštitnu floru kože, što stvara predispoziciju za razvijanje infekcije.

Najbolje je kupanje u čistoj vodi, uz povremenu uporabu sindeta, posebno namijenjenih nježnoj dječjoj koži. Sindeti su sintetske detergencije čiji pH odgovara pH-u kože, manje isušuju i manje iritiraju. Nakon navršenih osam mjeseci možete početi koristiti malu količinu pjene za kupanje. Odmah nakon izlaska iz kadice umotajte ga u ručnik s kapuljačom. 

kupanje beba pranje kosa | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

Kako njegovati nježnu dječju kosu?

U prvim mjesecima djetetova života voda je dovoljna da ukloni s kose prašinu i ostatke stanica. Od trećeg mjeseca nadalje upotrebljavajte ulje. Maslinovo ulje, ulje nevena ili badema istovremeno čiste vlasište i čine ga mekim.

Nakon navršene prve godine života, ako želite koristiti šampon, upotrijebite prirodni proizvod koji ne stvara puno pjene.

Pojavi li se na glavi novorođenčeta mliječni lišaj, nakon kupanja na glavu mu nanesite biljno ulje i češljem širokih zubaca odvojite male krastice. Lišaj će se povući u roku od mjesec dana.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.