Beba Dohrana 13. svibnja 2013.

Kako odabrati nadomjesno mlijeko?

beba, hranjenje bočicom
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Mliječne formule dijele se na početnu mliječnu hranu za dojenčad od rođenja do 6. mjeseca starosti, prijelaznu mliječnu hranu od 6. do 12. mjeseca te za malu djecu stariju od 12 mjeseci

Majčino mlijeko je najbolja hrana za novorođenče te kao takva u potpunosti zadovoljava nutritivne potrebe dojenčeta u prvih 6 mjeseci njegova života. Međutim, kada majka iz objektivnih razloga ne može dojiti, tada je kao zamjenu za dojenje najbolje koristiti zamjensku mliječnu hranu, a ne kravlje mlijeko.

Nadomjesno mlijeko se industrijski proizvodi, preradom kravljeg mlijeka. Ovisno o stupnju prerade kravljeg mlijeka razlikujemo početnu i prijelaznu mliječnu hranu.

Dodaci vitamina i probiotika

Kvalitetno nadomjesno mlijeko ima vrlo sličan sastav kao i majčino mlijeko. Sadrži sve potrebne hranjive sastojke: bjelančevine, ugljikohidrate, masti, a dodaju mu se potrebni vitamini, minerali, prebiotici, probiotici i vrlo važne omega masne kiseline.

Svako nadomjesno mlijeko ima priloženu mjericu i točne upute za pripremu. Mliječne formule su prilagođene dobi djeteta i najčešće se dijele na početnu mliječnu hranu za dojenčad od rođenja do 6. mjeseca starosti, prijelaznu mliječnu hranu od 6. do 12. mjeseca i prijelaznu mliječnu hrana za malu djecu nakon 12 mjeseci starosti djeteta.

Posebne formule za grčeve i alergije

Osim univerzalne mliječne hrane postoje i posebne mliječne formule koje su prilagođene najčešćim tegobama dojenčadi u prvoj godini života, kao što su: grčevi, učestali vjetrovi, zatvor, proljev, vraćanje hrane, prevelika glad te alergije.

Proizvodnja nadomjesnih mlijeka mora zadovoljavati vrlo visoke standarde prehrambene industrije pa tako prolazi kroz brojne stroge kontrole. Te provjere obuhvaćaju kontrole mlijeka i vode od kojih se proizvodi mliječna hrana, kao i kontrole opreme za proizvodnju, samog procesa proizvodnje i finalnog proizvoda.

Za odabir mliječne formule koja će najbolje odgovarati prehrambenim potrebama dojenčeta i pružiti sve potrebno za rast i razvoj, najbolje je da se posavjetujete sa stručnom osobom - pedijatrom, ljekarnikom ili patronažnom sestrom.

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar didich
    didich

    eto vidis kako svaka beba drugacije reagira.moj mali je dva mjeseca sisao i nije dobivao bas na kilazi pa smo morali uvesti AD i poceli smo s bebimilom i limac ga je super prihvatio.nismo(za sad) imali nikakvih problema...samo rastemo i rastemo...

  • maya3

    Beba mi je 2 i po tjedna sisala a uz to sam ga nadohranjivala s bebimilom nakon cega je dobio zatvor pa nakon par dana proljev zatim sam ja dobila temperaturu i imala sam problem nisam vise imala mljeka nakon cega sam ga nastavila hranit samo bebimilom da bi on nakon toga opet  imo zatvor zatim smo presli na bebivitu pre koju je pojeo jednu flasicu i vise je nije htjeo sve bi pljunuo pa preporuki kolegice sam presla na novalac it protiv zatvora imao je super stolicu spavo je po cijelu noc i sad smo na novalac 1 zato sto je skoro 3 mjeseca preporucila bih novalac svima je skuplji ali je i kvaliteta i da jos naglasim od novalaca super napreduje

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.