Beba Mama poslije poroda 19. svibnja 2017.

Vlada povećala rodiljne naknade. Što vas očekuje?

Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Izmjene Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama donose povećanje maksimalnog iznosa naknade plaće koja se isplaćuje za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta za zaposlene i samozaposlene roditelje

Vlada je na jučerašnjoj sjednici, 18. svibnja, usvojila izmjene Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, ali i Zakon o zaštiti životinja. Na početku sjednice premijer Andrej Plenković istaknuo je kako se radi o dvije važne točke. 

"Zakon o porodiljnim potporama doprinosi revitalizaciji demografije, a Zakon o zaštiti životinja ide u prilog dugom životu malih prijatelja u skloništima", istaknuo je Plenković. 

Izmjene Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama donose povećanje maksimalnog iznosa naknade plaće koja se isplaćuje za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta za zaposlene i samozaposlene roditelje, sa 80 posto proračunske osnovice mjesečno, na 120 posto proračunske osnovice mjesečno. 

trudnoća trudnica djevojčica dijete Možda te zanima... 'Hrvatska bi za svaku rođenu bebu trebala dati između 5 i 10 tisuća eura' Roditelji

"Izmjene se odnose na povećanje maksimalnog iznosa naknade plaće koja se isplaćuje za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta za zaposlene roditelje drugih šest mjeseci s dosadašnjih 2660,80 kuna na 3091,20 kunu. Drugo povećanje visine novčane naknade za nezaposlene roditelje te zaposlene roditelje koji ne ispunjavaju stavku o propisanom uvjetu staža osiguranja 12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima, sa 1663 kune, na iznos od 2328 kuna. Odnosi se i na povećanje naknade roditeljima koji mogu koristiti pravo na roditeljski dopust za rođene blizance, treće i svako sljedeće dijete do treće godine života djeteta, povećanje sa 1663 kune na 2328 kuna. Povećava se novčana potpora za zaposlene i samozaposlene roditelje koji koriste dopust radi njege djeteta s težim smetnjama u razvoju s 2161 kunu na 2328 kuna", obrazložila je ministrica demografije Nada Murganić. 

No, ministrica se zabunila jer u materijalima prijedloga nacrta Zakona o rodiljnim i roditeljskim naknadama stoji da se za zaposlene roditelje naknada povećava s 2668 na 3991 kunu. Kasnije je na presici novinarima potvrdila kako se povećava na 3991, a ne na 3091 kunu kako je rekla na sjednici.

trudnica, posao Možda te zanima... Koliko je staža potrebno za punu rodiljnu naknadu? Beba

Drugo što upada u oči iščitavanjem materijala nacrta prijedloga Zakona je da se naknada za zaposlene roditelje povećava za prvih šest mjeseci, no i to je greška. Ministrica Murganić na novinarski upit rekla je kako to nije primijetila te istaknula da se radi o greški. Ponovila je kako se rodiljna naknada zaposlenik roditeljima povećava s 2668 na 3991 kunu te da se to odnosi na drugih šest mjeseci dobivanja rodiljne naknade.

Dodala je i kako su za primjenu ovog Zakona osigurana dodatna sredstva u proračunu u iznosu od 156 milijuna u 2017 godini, 313 milijuna kuna za 2018. te 346 milijuna kuna za 2019. godinu.

Premijer Plenković poručio je da očekuje da se u Saboru donese Zakon kako bi stupio na snagu 1. srpnja 2017. godine. 

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar Tinchyca
    Tinchyca

    A i veća plaća spada u veći porezni razred i samim time više poreza i svega ostalog uplaćujemo državi. Pa je logično da se više i dobi.

  • Deleted user

    Promjena zakona opet pogoduje svima onima mamama sa većim plaćama.Na žalost,uskraćene smo sve mi mame koje radimo kod privatnika koji su vam dio plaće isplaćivali na "crno".Pa kad podnesen zahtjev za porodiljni,normalno, u obzir dolazi samo ono prikazano a to je naravno minimalac. Da, ali zato vi mame koje dobijete dio na crno u nekim drugim stvatima profitirate, gdje god prilazete dokaze o primanju spadate u kategorije koje imaju veca prava zbog manjih primanja.  Tipa DD, sufinanciranje vrtica u gradovima gdje se gleda prihod u kucanstvu i slicno.  Ne krivim vas, krivi su iskljucivo poslodavci i drzava odnosno zakoni koji se ne provode, ali eto svaka medalja ima dvije strane. 

  • Ruuza

    Promjena zakona opet pogoduje svima onima mamama sa većim plaćama.Na žalost,uskraćene smo sve mi mame koje radimo kod privatnika koji su vam dio plaće isplaćivali na "crno".Pa kad podnesen zahtjev za porodiljni,normalno, u obzir dolazi samo ono prikazano a to je naravno minimalac.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.