Beba Razvoj u 1. godini 14. srpnja 2020.

Tri načina kako pomoći bebi da se navikne na krevetić

Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Pretpostavljamo da vaša beba najviše voli zaspati i spavati na vašim rukama. Donosimo kratki vodič za vas i bebu, kako bi se jednostavno priviknula na spavanje u krevetiću

Pažljivo ste birali krevetić za bebu i smjestili ga na najbolje mjesto u sobi. Međutim, beba ne želi spavati u njemu. Čim ju spustite, počinje plakati te ju opet vraćate na ruke i tako se stalno vrtite u krug. Važno je ne odustati, krevetić je sigurno mjesto za vašu bebu i uvijek dođe vrijeme za njega. "Nakon bebinog šestog mjeseca jako je teško promijeniti njezine navike spavanja po danu i po noći", objašnjava dr. Jodi Mindell, direktorica Centra za spavanje Dječje bolnice u Philadelphiji i autorica knjige "Sleeping Through the Night". Budući da bebe sve manje spavaju što su starije, a češće se bude kad nisu u krevetiću (pokazala su istraživanja) moguće je promijeniti njezinu rutinu spavanja, samo je potrebno puno više strpljenja. 

Što mama i pedijatrica želi da novi roditelji znaju?

1. Beba će zadrijemati samo u naručju

Zašto bebe toliko vole spavati u naručju? "Vaša beba razumije svijet kroz svoja osjetila, zbog čega su joj toplina i mekoća vaših ruku tako umirujući", kaže dr. Polly Moore, voditeljica istraživačkog centra za spavanje Parexel u Kaliforniji i autorica knjige "The 90-Minute Baby Sleep Program". "Zapravo, istraživanja pokazuju da može može znati tko ju drži u rukama, jesu li to njezini roditelji ili netko drugi. Ona zna što mama osjeća i kako miriše", dodaje dalje. To jedna od najčešćih "zamki" u koje roditelji upadnu. Tko ne uživa kada mala topla beba utone u san na njegovim rukama.

Možda te zanima... Uspavljivanje dojenjem - dobra ili loša navika? Beba

 

Savjet: Učinite krevetić mjestom na kojem će se beba osjećati kao u naručju svojih roditelja. "Jedan od razloga zašto se beba uznemiri kada ju stavljate u krevetić je drastična promjena temperature. Ona se miče od topline vašeg tijela u hladni krevet", objašnjava dr. Moore. Bebu mlađu od tri mjeseca nemojte stavljati u deku ili na jastuk u krevetiću jer se povećava rizik od gušenja. Bebu mlađu od tri mjeseca nahranite, povijte i stavite u krevetić, tako je dr. Moore uspavljivala svoju kćer: "Povijanje je toplo i miriše na mene, što je manje stresno", dodaje liječnica. Možete probati i vreću za spavanje, ako vaša beba i dalje prosvjeduje, stanite pored krevetića nekoliko minuta i držite joj ruku na trbuhu kako bi ju smirili. Izbjegavajte podizanje bebe jer bi ju to moglo zbuniti.

Povijanje bebe je djelotvorno, ali nemojte raditi ove greške!

 | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

2. Beba preko dana spava samo u nosiljci

Postoji li nešto što više umiruje? Nosiljka ili sling marama potiče blaženstvo kod bebe. "Prvo i osnovno postoji kontakt prsa na prsa. Klokanica nošenje je jako umirujuće za dojenče. Dodajte tome toplinu i miris vašeg tijela i pokret u hodu", kaže dr. Mindell. Ako vaše dijete ima refluks, takav položaj može ga učiniti sretnim i manje nervoznom bebom.

Je li ovo jedina točna tablica spavanja za djecu?

Savjet: Najbolje način za odvajanje bebe od nosiljke uključuje nekoliko suza, prema dr. Mindellu (pomaže za duge staze). "Najlakše je započeti kad je večernje vrijeme za spavanje. Stavite bebu u krevetić kada je vrijeme za spavanje, a pospana je. Provjeravajte bebu svakih pet, deset minuta. Cilj je da beba zaspi sama", dalje objašnjava. "Nemojte zaboraviti da je beba koja spava sretna beba", dodaje. Jednom kada se beba nauči sama zaspati navečer, ostala uspavljivanja neka budu kao i inače, kako ne bi postala nervozna i umorna.

Možda te zanima... Je li uspavljivanje bebe u naručju dobra ili loša navika? Beba

3. Beba spava samo u kolicima

"Oboje uključuje pokret, što je smirujuće samo po sebi", kaže dr. Mindell. Vrlo često ti su pokreti slični onima u trbuhu. Djeca vole taj ograničen i siguran osjećaj prostora. 

Savjet: "Počnite s uklanjanjem pokreta. Stavite bebu u kolica, ali ih nemojte voziti", objašnjava dr. Mindell. "Kada se vaša beba navikne na nove uvjete, smjestite ju u krevetić kada primijetite da je pospana i počne trljati oči. Za svaki korak će trebati tri do četiri dana, to je proces. Ali budite dosljedniji. Počnite s ovim koracima samo kada ste spremni. Ako ne možete biti dosljedni, samo ćete zbuniti bebu i produžavati proces", dalje dodaje.

Možda te zanima... Zašto bebe prestanu plakati kad ih nosimo dok hodamo? Beba

 

Četiri koraka do slatkog bebinog sna: 

Rutina spavanja je jako važna! Uvedite je kada beba stigne kući i vjerojatnije je da i kasnije dobro spavati. 

1. Ograničite podražaje

Bebe se trebaju smiriti, kao i vi. Polako smanjujte rasvjetu i buku 30 minuta prije odlaska na spavanje. 

2. Stvorite naviku

Uključite nekoliko aktivnosti, kupanje ili čitanje svake večeri. Hranjenje je dio rutine, prvo to napravite. Stavite ju u krevet dok još nije potpuno zaspala. 

3. Koristite "bijelu buku"

Jednostavni aparati su dovoljni i nećete morati šaptati ostatak noći.

4. Držite se pravila

Stavite bebu na spavanje svaku večer u isto vrijeme. Ako se raspored poremeti zbog putovanja ili godišnjeg odmora, nema veze, samo se vratite u staru rutinu.

 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.