Beba Zdravlje i njega bebe 07. rujna 2015.

Dajte bebi kikiriki, time smanjujete mogućnost alergije

beba kikiriki
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Godinama je preporuka bila da se djeci mlađoj od godinu dana ne daju proizvodi od kikirikija jer bi mogli potaknuti alergiju. Točnim se pokazalo upravo suprotno!

Iako zvuči kao pomalo zastrašujuć savjet, Američko udruženje pedijatara poručilo je da davanjem proizvoda koji sadrže kikiriki, bebama mlađima od godine dana, možete spriječiti razvijanje alergije u kasnijoj dobi! Kao razlog naveli su nedavno istraživanje koje je pokazalo kako potpuno izbjegavanje kikirikija prije pojave alergije, može pogoršati problem.

Osam najčešćih alergija na hranu

Nutricionistica Tena Niseteo potvrdila je ovaj zaključak: "Točno, to je LEAP studija koja je potvrda još tri velike studije koje su proučavale uvođenje alergena (mlijeko, jaja, soja, orašidi, kikiriki, gluten, riba i morski plodovi) u prehranu djece i povezanost s nastajanjem alergija." Alergija na kikiriki postaje sve veći globalni zdravstveni problem koji utječe na između 1 i 3 posto djece u mnogim zapadnim zemljama

Tko ima veću vjerojatnost razvoja alergije?

Bebe koja su u većoj opasnosti od razvijanja alergije na kikiriki su bebe koje su pokazale alergiju na jaje ili imale ozbiljne ekceme

kikiriki | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

na koži. Glavni čimbenici rizika za pojavu alergije na jaja su pozitivna obiteljska anamneza te postojanje drugih alergija i atopijskog dermatitisa.

Alergija na jaja izaziva crvenilo i ljuštenje kože

"Sad imamo znanstvene dokaze da bi pedijatri trebali preporučiti uvođenje kikirikija u prehranu dojenčadi 'visokog rizika' između 4 i 11 mjeseci starosti, pogotovo u zemljama gdje prevladava alergija jer odgađanje uvođenja kikirikija može biti povezano s povećanim rizikom od nastanka same alergije", poručili su iz Američkog udruženja pedijatara.

Zbog čega tako rano uvođenje alergena?

Mnogi će pomisliti kako je tako rano uvođenje alergena opasno. Nutricionistica Tena Niseteo objasnila je zašto: "Najvažnija studija u ovom području je tzv. GINI study kojom je  pokazano da ranije uvođenje alergena (od 4 do 6 mjeseca života) nije povezano s pojavom alergija na hranu. Dapače, pojavnost alergije se može smanjiti budući da je u dojene djece u ovoj dobi intenzitet dojenja još uvijek visok, čime se i sprečava mogućnost pojave alergije."

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar maja_zmaja
    maja_zmaja

    mojoj curki su se alergije pojavile već sa 3mj, dok je isključivo dojila, teški dermatitis koji se pokazao radi alerginja na mlijeko i jaja, (kikiriki ionako nisam konzumirala za vrijeme dojenja pretjerano). testiranjem je pokazan razred 4 na kikiriki, i iskreno nisam ga davala baš zato jer je alergičar (jaja, mlijeko i kikiriki su najviše) ne znam ni kakva bi rekacija mogla biti. tako da ta teorija kod nas ne drži vodu... ni ne želim do daljnjeg isprobavat :)

  • Avatar mmama2
    mmama2

    oduvijek to radim, po nekom svom filingu, bez savjetovanja sa liječnicima i sl, dam mrvu da proba pa vidim ako bude reakcije pazim dalje kako dajem tu namirnicu dok ne potvrdimo alergiju, što za sada nije bilo potrebno.. i u trudnoći i u vrijeme isključivog dojenja svojih deckiju jela sam SVE, možda i zato nema nikakve reakcije na nikoju namirnicu

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.