Beba Zdravlje i njega bebe 11. prosinca 2019.

Kako obući bebu zimi - kod kuće, za spavanje i šetnju

beba mama zima
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Novopečenim roditeljima zima i hladno vrijeme mogu biti izvor popriličnih briga. Saznaj kako oblačiti bebu po danu, za šetnju, za spavanje te kako znati je li joj hladno ili je pretoplo obučena

Mnogi se roditelji brinu kako osigurati da njihovoj bebi bude ugodno i toplo. No, hladno vrijeme ne bi te trebalo spriječiti da s djetetom barem jednom dnevno izađeš na svjež zrak. Pobrini se da pri tome djetetu bude toplo.

Isto kao i za vrijeme toplog vremena, za djetetovo oblačenje smjernica ti može biti vlastiti osjećaj ugode (osim ako ste jedna od onih osoba kojoj je uvijek hladno ili vruće, tada se pri izboru odjeće za bebin izlazak oslonite na procjenu supruga ili neke druge bliske osobe). Međutim, ako je beba mlađa od 6 mjeseci onda će joj biti potrebno više zaštite, jer je odnos njihove tjelesne površine u odnosu na težinu veći te ne mogu drhtati da bi stvorila toplinu.

Kada s bebom smijemo van, a kada ne?

Dnevna odjeća za šetnju

Za vrijeme hladnog vremena puno je djelotvornije obući nekoliko slojeva odjeće, koji će i manje sputavati od dva teška i debela odjevna predmeta. Dodatno će bebi biti daleko toplije ako jedan od tih slojeva vuneni. Praktična su i topla zimska odjelca punjena perjem ili imitacijom perja. Bebi svakako stavi kapu, čak i ako je vani samo prohladno, jer kapa će joj uvelike pomoći zadržati tjelesnu toplinu (čak 25 posto topline tijelo gubi preko glave). Kada je temperatura vani ispod nule, kapa bi trebala pokrivati ​​i bebine uši.

Možda te zanima... Stiže prava zima, kažu! Koliko hladno je ustvari - prehladno za bebu? Beba

Ruke trebaju biti zaštićene rukavicama, stopala čarapicama i čizmicama, a vrat šalom. Ako puše jak vjetar ili je izrazito hladno, šal možete omotati oko lica ili lice zaštititi platnenom maskom, ali pri tome pazite da bebi ne pokrijete nos i tako otežate disanje. Ako pada snijeg ili kiša, na kolica stavite zaštitni krov koji će zaštititi dijete od padalina, ali i dobro zadržavati toplinu. No, čak i dobro utopljeno dijete ne bi trebalo predugo boraviti na otvorenom kada je vrijeme hladno.

beba zima | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

Promjenjivo vrijeme

Za manje iskusne roditelje jedna od najviše zbunjujućih stvari definitivno je promjenjivo vrijeme, karakteristično za proljeće i jesen, ali sve češća pojava i u ostala dva godišnja doba.

Kako obući dijete ako je jutro sunčano i pitomo, a prognoza najavljuje grmljavinu i pad temperature? Za takve je prilike najbolji odgovor - slojevito odijevanje. Pri tome su najpraktičnije laganiji slojevi odjeće koj se mogu lako navlačiti i svlačiti kada se vrijeme počne neočekivano mijenjati iz toplog u hladno ili obrnuto. Također je dobro sa sobom uvijek imati prslučić ili pokrivač ako temperatura naglo padne. Preporučujemo da beba u gotovo svim vremenskim prilikama nosi šeširić - lagan i s obodom za toplije vrijeme, a topliju kapicu u hladnim danima.

Možda te zanima... Toplo, ali ne pretoplo: Savjeti za sigurno spavanje bebe zimi Beba

Za miran san

Tijekom hladnih dana temperaturu u dječjoj sobi najbolje je održavati između 20 i 22 stupnja, a za hladnih noći između 15 i 18 stupnjeva. Ako temperatura u zatvorenom prostoru bude viša od navedenih vrijednosti, tada suh i pregrijan zrak može oštetiti sluznicu nosa i učiniti je osjetljivom na mikroorganizme koji uzrokuju prehladu. Također, pregrijan zrak će isušiti i bebinu kožu te uzrokovati svrbež.

Toplo, ali ne pretoplo: Savjeti za sigurno spavanje bebe zimi

Prije nego bebu staviš na spavanje, dječji krevetić možete ugrijati termoforom ili grijačem (pazite da prekrivač ne bude prevruć). Mogli biste staviti i flanelske plahte koje su čak i za vrijeme hladnih zimskih noći ugodni na dodir. Dijete pokrij slojevito kako bi mu bilo ugodno i toplo. Ako dijete redovito odbacuje pokrivače, stavite ga u vreću za spavanje - ovo je posebno praktično za bebe i djecu mlađu od godinu dana. Bebe višak topline iz tijela izbacuju preko glave, pa se o tome treba li vaša beba po noći nositi kapicu ili ne posavjetuje s pedijatrom.

beba zima Možda te zanima... Kada s bebom smijemo van, a kada ne? Beba

Imaj na umu da je dječja soba hladnija noću nego danju te da se metabolizam usporava za vrijeme spavanja, pa budite spremna upotrijebiti i dodatne pokrivače. No, svakako probaj izbjeći čestu pogrešku pretjerano toplog oblačenja djeteta za krevet. Ako se dijete tijekom noći budi u znoju, ukloni jedan ili dva sloja pokrivača.

Kako znati je li pravilno obučena?

Dodirom bebinih ruku, bedara ili stražnje strane vrata lako ćeš ustanoviti da li joj je ugodno. Ako su ti dijelovi tijela hladni ili je dijete nemirno, vjerojatno mu je hladno, pa ga odjeni ili pokrij pokrivačem. Ako je koža topla i oznojena, ili je kosica vlažna, ili beba ubrzano diše ili je nemirna - vjerojatno je pretoplo obučena, pa skini par slojeva odjeće. Ako su rukice i nogice hladne na dodir, a tijelo je ugodno toplo i suho, no beba i dalje plače, možda je treba nahraniti ili je žedna ili umorna.

Možda te zanima... Zimske jakne i autosjedalice opasna su kombinacija! Vrtić

Iako ćeš mnogo puta čuti zabrinuti komentar poput "Bebu treba utopliti, ručice su joj potpuno hladne!". Nemoj odmah skakati s dekom ili još jednom jaknom. Naime, toplinu bebe nije moguće ustanoviti samo po njenim ručicama ili nožicama, jer su one većinom hladnije od ostatka tijela, budući da beba još nema potpuno razvijen cirkulacijski sustav. Isto tako, ako je beba nekoliko puta kihnula, to ne mora značiti da joj je hladno. Možda joj smeta sunce ili je imala potrebu pročistiti nos. Isto vrijedi i za štucanje, koje je vrlo česta pojava kod beba i u većini slučajeva nema veze s osjećajem hladnoće.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.