Spolni odgoj u obitelji

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Marina10

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Kao odgojitelja često me djeca iznenade sa sličnim pitanjima, jer im roditelji govore jedno, a prijatelji u vrtiću drugo, pa traže od mene da odlučim “tko je u pravu”. Moje dijete (2,5 god) krenulo je u istraživanje sebe i zna da je netko dječak, a netko djevojčica, zna da se mama i tata vole i da tako dolaze djeca, da djeca rastu u maminom trbuhu, ali još nije postavio ključno pitanje: Kako sam ja dospio u trbuh? Odgovor će biti da ga je tata ubacio, ako ga to ne zadovolji, proširivati ćemo temu…mislim da odgovori moraju biti kratki i jasni i prilagođeni dobi djeteta. Odgovarati treba dok god dijete ispituje. Ne lagati. A kad ne znamo točno što reči, možemo djetetu postaviti protupitanje: A što ti misliš? Nadam se da ću dati prave odgovore, kada budem na ispitu

  • Avatar tama2

    tama2

    Broj poruka: 8

    Prijavi adminu

    Imam 2 klinca od kojega je jedno tinejdžer pubertlija ,a jedno u predpubertetu i sad baš nemaju nekakvih pitanja o seksualnosti,barem ne pitaju mene jer mislim da su sad ti razgovori sa društvom,tu mislim na starije a mlađe već lagano to uči u školi , ali dok su bili manji pitanja su frcala na sve strane,nikad im nisam lagala nego pažljivo odabrala riječi koje odgovaraju na neko pitanje,bila sam jasna al ne vulgarna,al opet dovoljno otvorena da sljedeći put nešto upitaju bez srama.

  • Avatar lilianaa

    lilianaa

    Broj poruka: 363

    Prijavi adminu

    Kako su djeca dosla na svijet, nije tesko pitanje, ali postaje tesko kad dijete trazi odgovor. Cinjenica je da roditelji cesto djecu smatraju mlađom nego sto ona zaista jesu te radi toga pazljivije biraju rijeci kako bi odgovori bili primjereniji njihovom uzrastu.  

    Iskreno, vec me sad zna hvatati panika od takvih pitanja jer ako dijete imalo bude na mene, susrest cu se s milijun pitanja “kako” i “zasto”. U svakom slucaju smatram da treba malo pripaziti na nacin kako se djeci docaravaju neke stvari iako… ne zelim mu ni lagati da ga je donijela roda. 

    Kad malo bolje promislim, vjerujem da bih mu slozila neku pricu kad bi se zanimao za svoj dolazak na svijet. Ako bi me to pitao u mlađoj predskolskoj dobi, dobio bi odgovor da je nastao od velike ljubavi mame i tate, koji su se jako voljeli, i jako grlili i ljubili te svojom ljubavi stvorili njega koji je rastao u maminom trbuhu 9 mjeseci i nakon toga odlucio van jer je kao i ostale bebe htjeo ugledati nas isto kao sto smo se i mi zazeljeli njega.

    Naravno, ako bi me dijete upitalo neke eksplicitnije stvari u pubertetskoj dobi, bila bih nesto malo vise otvorenija i direktnija i iskreno, ne bi me bilo sram. Vise bih voljela da dijete takve stvari sazna od mene nego da nagađa ili raspolaze s krivim informacijama. Mislim da je u ovom svijetu odreden broj maloljetnih trudnica te zena i muskaraca s nekim posljedicama jer nisu raspolagali s dobrim informacijama odnosno nisu imali koga pitati za neke stvari. 

    Zelim da sa svojim djetetom ostvarim odnos u kojem cemo si moci sve reci i u kojem ce mi se uvijek moci obratiti za savjet ili podrsku pa cak i razgovarat o skakljivim temama koliko god to meni ili njemu bilo nezgodno. Zelim svom djetetu govoriti istinu i ako treba, procitat cu svu mogucu literaturu da vidim kako mu neke stvari mogu najbolje objasniti.

    Mislim da bi se svaki roditelj trebao obrazovat citajuci knjige ili slusajuci emisije o fazama djetetovog zivota jer se iz takvih stvari moze mnogo toga nauciti, a pogotovo su korisni clanci, knjige i emisije o takozvanim “skakljivim temama” koje ce kad tad doci na repertoar.

  • Avatar zrakasunca2

    zrakasunca2

    Broj poruka: 69

    Prijavi adminu

    Nemam problema sa takvim stvarima i mislim da kad je spolnost u pitanju treba biti otvoren i iskren kao da se radi kulinarstvu!
    Moj sin ima dvije i pol godine i već zna da mama ima drugačiju pišu od tatine, da se mama i tata vole i ljube i onda nastane mala beba koja se rodi
    Sad mi često pogleda dojku i kaže: “Tu si pio meko!”
    Nedavno mi je otvorio ormar i našao uloške.
    Dok se moja majka počela izmotavati, ja sam rekla:“Sine, to se zovu ulošci. To koriste samo tete kad nekad piške crveno.”
    Dalje ću mu objasnit kad bude veći.
    Djeca uvijek mogu shvatiti više nego li mi mislimo.
    Problem je što im sami postavljamo granice na onom mjestu gdje završava naša vlastita spolnost ili  sposobnost da nešto prihvatimo.
    A to je najveća pogreška.
    Ono što je objašnjeno na njima svojstven način djeca mogu shvatiti i prihvatiti ako i mi to prihvaćamo jer oni nemaju unaprijed određene barijere.
    'Samo je nebo granica'.

  • Malalo

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Potpuno se slažem da se po tom pitanju većinom oslanjamo na iskustvo s našim roditeljima odnosno kako je nama pojam seksualnosti objašnjen od strane naših roditelja, bolje rečeno kako prema mojem iskustvu nije objašnjen. Sama nisam imala puno pitanja za majku jer je bila samohrani roditelj i osoba malo staromodnijih svjetonazora tipa o tome se jednostavno ne razgovara, pa sam sama dolazila do informacija putem časopisa, ali to nikako nije dovoljno. Ja sam majka dvije curice od 6 i 4 godine koje već dosta propitkuju pa im smireno pokušavam dati do znanja da je sve to prirodno i normalno, pa tako nikad nismo govorili ni suprug ni ja da ih je donesla roda nego da su bile iz maminog trbuha, znaju za pojam menstruacije, i želim da mi bez srama mogu postaviti bilo koje pitanje a ja ću se potruditi da im odgovorim kako mislim da je za njih prihvatljivo. Želim da postanu odrasle osobe koje seksualnost doživljavaju kao bitan dio svog života i koje se ne srame sebe prihvatiti kakve jesu, a ne da taj dio osobnosti potiskuju i zanemaruju, kao nešto sramotno i o čemu se ne smije razgovarati.

  • Avatar Iskrica1347

    Iskrica1347

    Broj poruka: 991

    Prijavi adminu

    Moja curka je počela pitati kako je došla na svijet sa cca 3 godine kada je vidjela susjedu trudnu. Objasnila sam joj kako se mama i tata jako vole, jako grle na poseban način i onda uđe beba u mamin trbuh gdje raste dok nije spremna izaći van. U tom trenu joj je to bilo dosta, no u međuvremenu sam i ja ostala trudna pa su pitanja postala konkretnija. Prvi odgovor joj nije bio dovoljan (znatiželjnica mala ). Pa sam ga malo proširila: Tata ima pišu, mama ima pipicu i kad se mama i tata jako grle i vole piša i pipica se spoje i tata stavi tako sjeme u maminu bušu. Iz sjemena nastane prvo mala sitna bebica (kao grašak) koja onda raste i raste. A i mamin trbuh onda raste i raste. I na kraju nastane beba.
    Slijedeće pitanje je bilo (naravno): A kako beba izađe van iz trbuha?
    Odgovor: Mama ide u bolnicu i onda kroz rupicu pored pipice beba izađe van.. To malo boli, ali mi pomognu doktori, pa bude sve brzo gotovo.
    Pitanje: Ali onda beba malo smrducka kad izađe van?
    Odgovor: Malo da, ali zato su tu tete sestre koje bebu brzo okupaju, da bude lijepa i mirišljava.
    Zasada su ti odgovori bili dovoljni, a kada bude starija vjerojatno će opet doći do “proširenja” odgovora. Nisam za laganje niti tajenje djeci kako dolaze na svijet - i seks i trudnoća su prirodni ciklusi i sastavni dio života i po meni tu nema ništa sramotno niti ružno. Dapače, to su vrlo lijepi dijelovi života.

    Mišica je sa nama od 11.8.2010.
    Ribica stigla 26.10.2014.
    Ja nisam luda, ja sam ekscentrična

  • Avatar Klokanica

    Klokanica

    Broj poruka: 649

    Prijavi adminu

    Dragi čitatelji, hvala vam na sudjelovanju u nagradnom natječaju!
    https://klokanica.24sata.hr/roditelji/sretna-mama/mama-zar-i-vi-to-radite-1780 [klokanica.24sata.hr]
    Dobitnici knjige tjedna “Što je ljubav - Spolni odgoj u obitelji” u izdanju Naklade Slap su niki_m, Lady_Camomilla, Ivančica Sunce, zrakasunca i Malalo. Čestitamo dobitnicima, a oni će biti obaviješteni i putem e-maila.
    Pozivamo vas na dam i dalje pišete kako ste svojoj djeci objasnili kako su došla na svijet, a vaše odgovore objavit ćemo u našoj temi s foruma!

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.