Porod kod kuće

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • mateja_04

    Broj poruka: 5

    Prijavi adminu

    Nisam još trudna, ali planiram uskoro. Čitala sam o planiranim porodima kod kuće uz pomoć primalje i stvarno mi se sviđaju. Voljela bi tako roditi, uz osobe koje želim uz sebe, na poznatom terenu, na način koji meni paše, a ne kako odobrava bolnica. Kažu da planirani porod kod kuće gdje je bila nekomplicirana trudnoća nije ništa riskantniji od poroda u rodilištu. Naslušala sam se priča o porodima u našim rodilištima i do sada nitko s kime sam razgovarala, nije bio zadovoljan. Ja ne bi željela biti kao oni. Muči me to što ne znam kako bi našla primalju koja bi željela obaviti porod kod kuće. Koliko sam upoznata, porod kod kuće kod nas još nije zakonski reguliran. Da li ima tko iskustva s porodom kod kuće i što mislite o tome?

  • piasara

    Broj poruka: 14

    Prijavi adminu

    smatram to potpuno normalnim ukoliko je trudnoća bila školska,uredna…znam stav većine,ali ima nas koji razmišljamo drugačije…ja sam se za 3 porod spremala doma…i imam dosta poznanica koje tako razmišljaju…
    ako te interesiraju bilo kakve info više,slobodno se javi!

  • mateja_04

    Broj poruka: 5

    Prijavi adminu

    Jel si rodila doma ili se spremaš roditi?

  • piasara

    Broj poruka: 14

    Prijavi adminu

    Nisam rodila doma nakraju,ali kao da jesam…radi nekih komplikacije osobne prirode (ništa vezano za trudnoću,bebu ili sl.) i naše birokracije sam na sam izgon otišla u rodilište,kada sam već bila skroz otvorena i krenuo mi je nagon za tiskanjem…sada kada razmišljam o 4.trudnoći nije mi niti na kraju pameti da bi otišla i na izgon tamo,jer sada znam kako to sve ide…ali imam dosta poznanica koje su rodile doma…

  • Avatar missha

    missha

    Broj poruka: 689

    Prijavi adminu

    U glavnom, da je to kod nas kak spada riješeno, rodila bih doma ali nikako ne savjetujem to prvorotkinjama. Ja sam za oba poroda došla skroz otvorena u rodilište, druga bebačica je samo ispala na stolu :D Veli muž da dobro da ju nisam rodila u autu (nisam tiskala :D ) Meni je najgluplja stvar kaj te tamo u rodilištu drže skoro 4 dana bespotrebno ako je sve ok. Više sam bila ja živčana zbog bolnice pa je i bebačica postala živčana, a da smo bile doma nebi se to dogodilo. Za prvorotkinje je ok bit u bolnici, da se uz nadzor sve obavi, da ti budu sestre odmah pri ruci, da te nauče dojit dijete i tak. Al sve ostalo…. Ja bi u svakom slučaju rodila doma da je kod nas to dozvoljeno i pravno riješeno, da ima babica koje se time bave

  • piasara

    Broj poruka: 14

    Prijavi adminu

    Kod nas je stvar u tome da niti je zabranjeno niti je dozvoljeno,dakle još uvijek se može…dijete se prijaviti može i mora i to je riješeno,tj.riješi se…
    ALI,stvar je u tome da žene neznaju da je njihovo osnovno ljudsko pravo roditi gdje,kada i s kime žele,u položaju u kojem god žele,i za to se trenutno vodi pravna bitka pred sudom za ljudska prava,jedna majka iz Zagreba je podnijela tužbu jer joj je bilo onemogućeno roditi doma uz zdravstvenu skrb na koju ima pravo,a sve po uzoru na Mađarsku koje je dobila slučaj,presedan!
    Da,besmislica je to mrcvarenje 3-4 dana u rodilištu koje zna psihički uništiti majku i djete,odvajanje od obitelji,druge djece,buđenje ranom zorom,silni pregledi,natezanja,neadekvatna potpora oko dojenja i brdo drugih problema…drugdje u svijetu,ako je sve ok nakon poroda s majkom i bebom,nakon 6-8 sati se može ići doma…meni osobno je taj boravak u rodilištu nakon poroda,uvijek bio noćna mora!

  • mateja_04

    Broj poruka: 5

    Prijavi adminu

    Kolegice su rodile u Pakracu i kažu da im nitko nije objasnio kako dojiti dijete, samo su im rekle da to moraju znati i gotovo. Jedna je nekako skužila, a druga je završila na antibioticima jer se nešto upalilo. Treća je rodila u Sisku. Bila je u rodilištu tjedan dana i kaže da je dijete dolazilo plavih rukica. Stalno je dobivalo neke injekcije, a njoj nisu htjeli reći za što. Tek su joj rekli kada su je otpustili doma da je mali pobrao neku bakteriju.
    Ja se takvih situacija bojim. Ne bojim se ni trudnoće niti poroda, nego sam ljuta zato što nemamo pravo izbora. Žene su godinama rađale kod kuće i danas koliko žena u svijedu rodi kod kuće i prođe sve u redu. Ne razumijem zašto se to kod nas ne bi moglo. Negdje sam čitala i to definitivno stoji da se u rodilištima očekuje da će porod poći po zlu i čine sve kako bi to spriječili, dok se doma žene nadaju da će biti sve u redu i na kraju i bude tako. Moje osobno mišljenje je da porod nije bolest niti nešto što treba liječiti. Mislim da bi trebalo pustiti ženu da sama odluči kako želi roditi, gdje i da nema nikakve panike, pritiska po tom pitanju. 
    Zanima me da li tko zna kakvo je trenutrno stanje kod nas po tom pitanju. Sve što čitam, stari su članci i našla sam kako planiraju da će primalje moći samostalno obavljati porod najkasnije po ulasku u EU. A koliko vidim, to se nije dogodilo.

  • piasara

    Broj poruka: 14

    Prijavi adminu

    uhhhh,stanje kod nas je takvo,da se za sve moraš sama snaći,pa tako i za porod kod kuće,ukoliko ga stvarno želiš…dok kod nas zavlada nekakva pravda i pravednost i to da primalje dobiju samostalnu licencu,bojim se,proći će još neko vrijeme,sada trenutno će možda prije strane samostalne primalje ući na područje Hrv nego naše primalje…
    da,u rodilištu,oni sve čine da sebe zaštite,i da “zaštite majke i djecu” na porodu,od neželjenih scenarija,a nakraju tim svojim nastojanjima dovedu do puno gorih scenarija-ali oni toga nisu svjesni,jer nevjeruju ženi,oni neznaju da je ženino tijelo stvoreno za rađanje i da mu netreba kemija da bi odradilo porod,naravno,izuzev patologije koja traži angažiranost liječnika i moderne medicine…ali do patologija opet dolazi upravo zbog toga jer se na trudnoću gleda kao na potencijalnu bolest koju opet treba liječiti-i to je onda začarani krug!!!najgore je kad se na trudnicu gleda kao na “pacijenticu” a ne ženu koja je trudna i potpuno zdrava!mali je postotak žena i trudnica koje zbilja trebaju biti pod strogim nadzorom radi neke patologije…
    sva istraživanja u posljednje vrijeme ukazuju na to da je porod kod kuće daleko sigurniji i za majku i za dijete od poroda u bolnici-naravno to vrijedi za uredne,školeske trudnoće niskog rizika!

  • Avatar missha

    missha

    Broj poruka: 689

    Prijavi adminu

    Kaj se tiće učenja dojenja, ja sam rodila na SV. Duhu u Zg i stvarno si je sestra za dojenje dala truda i sa svakom je sjela, premještala dijete, kazala različite položaje i pomogla nam je puno. Pokazala nam je ručno izdajanje, masiranje dojki, sve! To te i trebaju naučit u rodilištu! A ako ne, onda patrtonažna. A kakve smo sreće, kod nas su i patronažne za niš, bolje da se sam snađeš

  • Avatar Bucka

    Bucka

    Broj poruka: 19

    Prijavi adminu

    Iskreno, po mom mišljenju definitivno da roditi doma, samo onda ti dolazi zakon jer po našem zakonu je to kažnjivo djelo, obično ide prijava policiji i socijalnoj. I definitivno zakon treba mijenjati i dati odluku ženi što želi. S druge strane kad sam vidjela bolnicu u kojoj sam bila (neću navoditi koju) shvatila sam da je moj stan čišći nego njihov odjel i ostalo, tako da ja sam za to da se rodi doma…

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.