Trudnoća Porođaj 25. lipnja 2013.

Vodič kroz carski rez

Mario Podobnik ginekolog
Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Prof. dr. sci. Mario Podobnik, stručni voditelj Rodilišta i Poliklinike Podobnik, objašnjava zbog čega se sve radi carski rez, kako sama operacija izgleda, koje su moguće komplikacije kod majke i djeteta te koliko traje oporavak nakon ovakvog poroda

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), u posljednjih desetak godina broj carskih rezova u Hrvatskoj konstantno se povećavao, a takav je trend zabilježen u cijeloj Europi. Primjerice, 19 posto poroda 2010. godine dovršeno je operativnim putem, odnosno obavljeno je točno 8130 carskih rezova, a godinu ranije od ukupnog broja poroda njih 17.7 posto dovršeno je carskim rezom.

Prema izvješću HZJZ-a, porast broja carskih rezova povezuje se s tumačenjem prava pacijenata, odnosno prava rodilje na odluku o načinu dovršetka poroda. Veliku ulogu ima i povećan oprez liječnika zbog sve češćih tužbi za eventualnu stručnu pogrešku uslijed komplikacija pri porodu. Iako trend povećanja carskih rezova traje već gotovo desetljeće, zanimljivo je da se u Hrvatskoj tijekom 2011. godine broj carskih rezova u odnosu na godinu ranije smanjio, pa je od ukupnog broja poroda, njih 7213 dovršeno carskim rezom. Podaci za 2012. godinu još nisu objavljeni.

Apsolutne i relativne indikacije

Bilo da iz nekog razloga već imate dogovoren carski rez, ili se jednostavno želite pripremiti i na tu mogućnost u slučaju da to bude potrebno, pročitajte kako operacija izgleda, koje su moguće komplikacije za vas i dijete te koliko traje oporavak nakon carskog reza. Prof. dr. sci. Mario Podobnik, stručni voditelj Rodilišta i Poliklinike Podobnik, objasnio nam je za početak koje su sve indikacije za carski rez i u kojim je slučajevima to jedina mogućnost poroda:

" Apsolutne indikacije su one kod kojih je vaginalni porod nemoguć i uvijek se porod mora dovršiti carskim rezom. To su nisko sijelo posteljice, prijevremeno odljuštenje posteljice (abrupcija), uska zdjelica, disproporcija u veličini djeteta i zdjelice, ispadanje pupkovine, prijeteća i započeta djetetova patnja pri nezrelom nalazu, poprečni položaj djeteta, abnormalni stavovi glavice, prijeteći razdor maternice, zdjelični tumori", kaže prof. Podobnik.

Postoje i situacije kada je vaginalni porod teoretski moguć, objašnjava prof. Podobnik, no zbog sigurnosti majke i bebe ipak se preporučuje operativni završetak trudnoće. Primjerice, relativne indikacije su prethodni carski rez, prethodne operacije na maternici, distocija, produljeni porođaj više od 12-18 sati, teška preeklampsija, eklampsija, stav zatkom kod prvorotke, zadak i veliko dijete, višeplodne trudnoće, stav zatkom prvog blizanca, kondilomi u rodnici, infekcija HPV-om i herpesom u trudnoći.

Kozmetski prihvatljiv bikini rez

Dio operacije do poroda djeteta, rekao je prof. Podobnik, vrlo je kratak i traje svega nekoliko minuta, a ostatak operacije liječnici šivaju sve slojeve i zatvaraju trbušnu stijenku.

"Operacija se izvodi rezom u donjem dijelu abdomena (tzv. bikini rez) koji je funkcionalan, a i kozmetski prihvatljiv za žene. Radi se rez kroz trbušnu stijenku, maternicu i plodove ovoje. Kod zatvaranja se koriste visokokvalitetni resorptivni šavovi koji se samo razgrađuju i omogućavaju dobro cijeljenje tkiva", opisao je postupak prof. Podobnik.

Nekada se carski rez izvodio isključivo u općoj anesteziji, no u današnje se vrijeme velika većina operacija izvodi u spinalnoj anesteziji pa majka odmah po porodu može vidjeti dijete i čuti njegov prvi plač, tako da ipak doživi taj prvi susret s djetetom.

Nema rizika za bebu

Kao i kod svake operacije, i kod carskog reza moguće su komplikacije poput ozljede susjednih organa (krvnih žila, crijeva, mokraćnog mjehura, mokraćovoda), a moguće su i male posjekotine djeteta prilikom otvaranja maternice ili pak jako nekontrolirano krvarenje koje zahtijeva transfuziju krvi. Moguće komplikacije uspješno se sprječavaju rutinskom upotrebom preventivnih lijekova (npr. antibiotici, heparin) i mjera (urinarni kateter, restrikcija unosa hrane) neposredno nakon operacije.

"Moramo imati na umu da su sve navedene komplikacije iznimno rijetke i da su neke jednako tako moguće i tijekom vaginalnog poroda", ističe iskusni porodničar.

Što se tiče mogućih komplikacija za bebu, tvrdi prof. Podobnik, beba nije izložena dodatnim rizicima u usporedbi sa spontanim porodom. Jedino se, objašnjava liječnik, kao posljedica opće anestezije može javiti pospanost i odgoda početka spontanog disanja novorođenčeta. To ili razlozi zbog kojih je operacija bila potrebna na prvom mjestu, povremeno zahtijevaju produljeni medicinski tretman.

I nakon carskog reza – carski rez

Za razliku od rodilja, koje su bebu na svijet donijele prirodnim putem i u bolnici ostaju u prosjeku tri dana, oporavak nakon carskog reza traje nešto duže. U bolnici se obično ostaje pet dana nakon operacije. Sljedećih šest tjedana, koliko traje babinje, majku se treba poštedjeti težih napora. Nakon toga ne bi više trebale postojati tegobe vezane uz samu operaciju.

Prof. Podobnika pitali smo i je li nakon carskog reza moguć normalan porod, a iskusni ginekolog odgovorio je da u pravilu jest.

"No veći je rizik od rupture maternice tijekom poroda na mjestu ožiljka od prethodnog carskog reza. Stoga se većina poroda nakon carskog reza ipak dovršava ponovljenim carskim rezom. Vaginalni porod nije nikako preporučljiv nakon dva ili više carskih rezova ili ukoliko je prošlo manje od dvije godine od prvog carskog reza", zaključio je prof. Podobnik.

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Ivana-Sofia

    Pozdrav  Ja sam svoju duuugo ocekivanu curicu rodila na carski rez u Puli. Mogu samo sve pohvale da napise...boli naravno...ali za dr.i medicinske sestre sve najbolje 😊. Moj carski rez je bio dgv.zbog velike dioptrije, - 16...ali nasa curica se odlučila pozuriti i dosla na svijet u 37 tijednu....okulist je napisao nalaz gdje preporuca carski i dr su se složili...prilikom

  • Avatar Dare12
    Dare12

    Ma kad prezivis dva, mozes i treci... ne brini i sretno! :)

  • Avatar Bumbali
    Bumbali

    mene sad čeka treći carski, već me pomalo hvati strah kako sve to opet proći, znam sve što me čeka...baš zato sam malo i u strahu

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.