Trudnoća Trudnica 30. studenoga 2021.

11 čestih tegoba u trudnoći i rješenja za njih

trudnica
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Žgaravica, grčevi u nogama, jutarnje mučnine, pospanost, nesanica samo su neke od tipičnih tegoba od kojih pati većina trudnica

Tijekom devet mjeseci trudnoće svaka žena primjećuje promjene koje nastaju na njenom tijelu. Neke od njih nisu nimalo ugodne, ali ne trebaju te zabrinjavati jer su sastavni dio drugog stanja.

1. Krvarenje i otok desni

Od sredine pa sve do kraja trudnoće može se javiti bol i krvarenje desni prilikom pranja zubi. To se događa zbog povećanja volumena tekućine u organizmu i utjecaja hormona. Da biste ublažili ovu pojavu, i dalje redovito održavajte higijenu usta i zuba. Osim toga, preporučuje se uzimanje tableta fluora (kako zbog vas tako i zbog bebe), dovoljno namirnica bogatih kalcijem i neizostavni vitamin C.

Zubi pranje Možda te zanima... Trudnice kod stomatologa svaka tri mjeseca Trudnoća

2. Rane kontrakcije

Već od trećeg mjeseca trudnoće možete osjetiti bol u donjem dijelu trbuha nalik menstrualnoj ili boli koja nastaje pri kašljanju, kihanju i nagloj promjeni položaja tijela. Riječ je o kontrakcijama koje se mogu javiti tijekom trudnoće pošto se mišići maternice od kraja trećeg mjeseca sve više istežu. Iako ne bi trebalo doći do većih tegoba, konzultiraj se s liječnikom.

Jesu li opasne kontrakcije u prvom tromjesečju?

Kada osjetiš bol, pokušaj se opustiti, promijeni položaj tijela, svakodnevno šeći i ne zaboravi na lagane vježbe. Ako ti se i pored poduzetih mjera učini da kontrakcije ne jenjavaju i da su vrlo učestale i bolne, možda ćeš morati uzimati tablete progesterona ili primati injekcije ovog hormona. Liječnik će ti vjerojatno savjetovati da smanjiš aktivnosti ili potpuno miruješ tijekom trudnoće.

Seks u trudnoći Možda te zanima... Seks u trudnoći: Je li siguran i do kojeg mjeseca trudnoće se smije imati odnose? Trudnoća

3. Bol u leđima

Od sredine pa sve do kraja trudnoće, kako se mijenja tvoja tjelesna masa, oblik i balans, tako bol u leđima (prije svega u donjem dijelu) postaje sve izraženiji. Savjetujemo ti da obratiš pozornost na pravilno držanje tijela pri stajanju i sjedenju. Također, redovito vježbaj, šeći, često mijenjaj položaj tijela. Zaboravi na visoke potpetice i dosta se odmaraj. 

Zašto ženama u trudnoći rastu stopala?

4. Grčevi u nogama

Grčevi se najčešće javljaju noću, a zahvaćaju listove i stopala. Uzrok ove pojave je nedostatak kalcija ili pritisak uvećane maternice na živce nogu. Ako ti se dogodi ovakva "nezgoda", istegni stopalo prema gore i masiraj list ili stopalo. Čim prođe grč, ustani i prošeći kako bi ubrzala krvotok.

7 čudnih promjena u trudnoći koje ne biste očekivali

5. Nesanica

Neke trudnice lošije spavaju od samog početka trudnoće, a u posljednjim tjednima skoro svaka žena žali se na ovaj problem. Najčešći uzroci nesanice na početku trudnoće su mučnina i potreba za čestim mokrenjem, a na kraju grčevi u nogama i žgaravica. Da bi bolje spavala, popij prije spavanja šalicu toplog mlijeka s medom i pokušaj se opustiti uz laganu glazbu ili čitanje zabavnog štiva. Preko dana obavezno šeći bar sat vremena i radi lagane vježbe.

Spavanje u trudnoći Možda te zanima... Vodič za spavanje u trudnoći: Kako se dobro naspavati i koji je položaj najsigurniji? Trudnoća

6. Krvarenje iz nosa

Sluznica nosa tijekom trudnoće postaje iznimno prokrvljena i osjetljiva (kao i desni), pa se kod nekih žena javlja krvarenje. Da bi ga zaustavila, stegni nosnice nekoliko minuta, potom lezi i stavi hladan oblog na nos. Uzimaj dovoljno vitamina C, vodi računa da su prostorije u kojima boravite uvijek dobro prozračene i nos "prazni" samo laganim puhanjem.

Neobični simptomi trudnoće

7. Problemi s mjehurom

Problemi s mokraćom obično se javljaju na početku i kraju trudnoće. Tijekom prva tri mjeseca, maternica koja se povećava i beba koja raste pritišću mjehur i dovode do češće potrebe za mokrenjem. Kako vrijeme odmiče, mišići maternice jačaju pa samim tim "podižu" bebu, tako da popušta pritisak na mjehur u drugom tromjesečju trudnoće. U posljednjem tromjesečju, ovaj problem se ponovno javlja zbog spuštanja bebe i normalnih priprema za porod.

trudnica Možda te zanima... Kako liječiti urinarne infekcije? Trudnoća

Nije utješno, ali kod ove tegobe ne možete apsolutno ništa učiniti, osim da je shvatiš kao normalnu prateću pojavu i da joj se prilagodiš. Nemoj smanjivati ​​unos tekućine jer time nećeš postići ništa dobro. Dakle, nastavi uzimati dovoljne količine vode i prirodnih sokova, jer je tekućina neophodna za normalan rad bubrega. Vodi računa o higijeni pošto je u trudnoći vrlo izražena mogućnost infekcije i upale mokraćnih puteva.

8. Glavobolje

Glavobolje se mogu javiti tijekom čitave trudnoće i, pored mučnine, predstavljaju najneugodniju tegobu. Uzroci mogu biti premorenost, napetost, navikavanje organizma na novo stanje, ali i slabljenje vida i povišeni krvni tlak pa ga treba redovito kontrolirati. Vodi računa koji ćete lijek uzeti za njeno ublažavanje.

Dozvoljeno je uzimati analgin, ali ne više od dvije tablete dnevno. Mogu pomoći i hladni oblozi, odmaranje i masaža. Ukoliko ti se učini da ti slabi vid i da je to uzrok glavobolje, ne brini previše - poremećaj vida tijekom trudnoće je normalna pojava i obično je prolaznog karaktera.

Možda te zanima... Ove simptome u trudnoći ne smiješ ignorirati Trudnoća

Glavobolja može nastati i zbog naglih promjena u životnim navikama, kao što su prestanak pušenja, izbjegavanje kave i slično. Ako te to čini izuzetno nervoznom, nemoj po svaku cijenu praviti radikalne "rezove", već to čini postupno. U slučaju da ne možeš bez kofeina, kavu konzumiraj u smanjenim količinama (dvije šalice dnevno neće negativno utjecati na plod).

Visoki tlak u trudnoći može biti opasan i za mamu i za bebu

9. Vaginalni iscjedak

Vaginalni iscjedak se pojačava tijekom trudnoće zbog hormona i prokrvljenosti, normalna kisela sredina u rodnici se mijenja i postaje pogodno mjesto za razvoj infekcija. Pošto je povećanje sekreta normalna pojava, ne možeš ništa učiniti da to spriječiš, ali možeš smanjiti nelagodu. Nosi samo pamučno rublje, izbjegavaj hlače i čarape koje stežu.

Higijena je vrlo važna, ali ni tu ne treba pretjerivati. Dovoljno je da ispereš spolne organe toplom vodom ujutro i navečer, ali nemoj vršite nikakvo unutarnje ispiranje jer to može dovesti do prskanja plodovih ovojaka. Normalno, svakodnevno tuširanje je neophodno, kao i prije trudnoće. Ukoliko se pojavi infekcija, odmah se obrati liječniku da bi se na vrijeme otkrio i uklonio uzrok.

Kupke u trudnoći - opuštajuće ili opasne?

10. Osjetljivost dojki

Normalno je da dojke rastu tijekom čitave trudnoće uslijed povećanja mliječnih žlijezda, lučenja hormona i nagomilavanja masnog tkiva. Kako se povećava prokrvljenost svih organa, pa samim tim i dojki, one mogu postati vrlo osjetljive na dodir. Pored toga, ispod kože se pojavljuju vene, a česta je i pojava pjega i tamnih mrlja po cijeloj površini dojki. Sve ove neestetske "pojave" nestaju poslije poroda, pa te ne bi trebale zabrinjavati.

Možda te zanima... Curenje mlijeka u trudnoći: Treba li kolostrum skupljati? Trudnoća

Nosi čvrst grudnjak od pamuka koji dobro podupire dojke, ali ih ne steže. Pri kraju drugog tromjesečja, može se javiti curenje iz dojki. Riječ je o kolostrumu, žućkastoj ili prozirnoj tekućine, prvoj hrani koju će dobiti vaša beba. Kod nekih žena se to događa već u sedmom mjesecu trudnoće, dok se kod drugih uopće ne javlja. I jedno i drugo je normalno. Vodi računa o higijeni i, ukoliko je potrebno, koristi pamučne uloške u grudnjaku.

Kako spriječiti oticanje u trudnoći?

11. Oticanje

Hormoni u trudnoći usporavaju izlučivanje tekućine iz tijela, pa se ona nagomilava u tkivima. Oticanje nogu najčešće se javlja krajem dana, dok ruke obično natiču ujutro. Noge masiraj i tuširaj naizmjenično toplom i hladnom vodom, a ako ti otiču ruke, podigni ih iznad glave pa masiraj svaki prst. Izbjegavaj začinjenu hranu i pij najmanje dvije litre vode dnevno.

trudnica Možda te zanima... Zadržavanje tekućine i naticanje u trudnoći Trudnoća

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.