Trudnoća Trudnica 08. travnja 2014.

Cjeloviti program njege za trudnice

trudnica, tijelo, njega kože
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Dermatologinja Ivana Manola donosi savjete za njegu lica u trudnoći, a spa i wellness terapeutkinja Tanja Kresoja objašnjava blagotvorni učinak lagane masaže i kupke na tijelo u trudnoći te predlaže aromaterapiju za ublažavanje trudničkih tegoba

Njega kože lica u trudnoći iznimno je bitna, a teksturu kreme potrebno je prilagoditi tipu kože, savjetuje dermatologinja Ivana Manola

Koža lica tijekom trudnoće izuzetno je osjetljiva i sklona pojavi mrljastih hiperpigmentacija, pucanju kapilara, a kod osoba koje su tome sklone, može se pogoršati i atopijski dermatitis.

"Tip kože se tijekom trudnoće mijenja budući da sredinom drugog i u trećem tromjesečju koža trudnica, uslijed prevage estrogena, postaje manje masna. Tako da trudnice koje su prije trudnoće imale kožu sklonu aknama, u ovom dijelu trudnoće i nekoliko mjeseci nakon poroda imaju značajnije manje problematičnu kožu", kaže dr. med. Ivana Manola, spec. dermatologije i venerologije.

Njega kože lica

Dermatologinja naglašava da se kod njege kože lica tijekom trudnoće mora obratiti pozornost na sljedeće:

  • njega kože mora biti prilagođena tipu kože (za masnu kožu preporučuju se lagane teksture, za suhu kožu masnije kreme)
  • preparati za njegu trebaju imati što manje sastojaka koji mogu dovesti do iritacije ili alergijske reakcije
  • posebice treba izbjegavati mirise u kremama i mješavinu različitih biljaka (npr. ekstrakt peršina može potaknuti nastanak hiperpigmentacije)
  • preparati za njegu bi trebali sadržavati C vitamin jer on stabilizira krvne žile, uslijed čega se smanjuje mogućnost pucanja kapilara

Zaštita od sunca

Što se tiče zaštite od sunca, u razdoblju od veljače do studenog, dnevne kreme bi trebale sadržavati zaštitni faktor i to SPF 15 do 25 od veljače do svibnja i od rujna do studenog, a tijekom ljeta SPF 50+ s ciljem sprječavanja nastanka melasme, ili trudničke maske.

Teksture krema sa zaštitnim faktorom trebale bi biti lagane, tako da ne zamašćuju dodatno lice. Preporučljivo je nositi UV zaštitni šešir i izbjegavati direktno izlaganje suncu, posebice od 10 do 16 sati. Posebnu njegu zahtijeva područje oko očiju, uz obavezno nošenje kvalitetnih sunčanih naočala jer UV svjetlo može ubrzati nastanak mrene.

Večernja terapija:

  • redovito skidanje make-upa micelarnim otopinama
  • izbjegavati sapune i agresivne čistače lica
  • nježni piling električnim četkama koje ujedno potiču cirkulaciju i pomažu uklanjanje naslaga loja, ostataka make-upa i odumrlih stanica s površine kože
  • gimnastika lica za usporavanje nastanka bora
  • večernja njega treba biti lagane teksture, preporučljivo je da sadrži Q 10, vitamin C i E

Dermatologinja predlaže i jesti više namirnica koje sadrže beta karotene (mrkva, dinja, kruška, jabuka, špinat, blitva), E vitamin (orasi, sjemenke, maslinovo ulje), cink te B vitamine (zobene pahuljice).

Aromaterapija za njegu tijela

Aromaterapija uključuje holistički pristup koji pomaže u postizanju ravnoteže tijela, ali i u ublažavanju manjih nelagoda u trudnoći. No važno je znati da u trudnoći, zbog utjecaja hormona, koža reagira drugačije pa preparate koji su nekome odgovarali prije, u trudnoći možda koža neće podnositi.

Spa i wellness terapeut Tanja Kresoja, vlasnica salona za njegu i uljepšavanje tijela "Kod nje" u Zagrebu, preporučuje njegu kože tijela u trudnoći baznim i eteričnim uljima.

"Trudnice mogu u bazno ulje lješnjaka, badema, divlje ruže ili suncokreta dodati eterično ulje smilja koje ublažava strije, a vrlo je blago te se može koristiti tijekom cijele trudnoće", kaže Tanja Kresoja.

Recept protiv strija

  • 50 g bazne kreme (bez konzervansa, može se kupiti u ljekarni)
  • 4 kapi eteričnog ulja smilja
  • 3 kapi ulja sjemenki grožđa
  • može i kap baznog ulja lješnjaka, badema ili divlje ruže

Lagane masaže

Tanja Kresoja za trudnice preporučuje i lagane masaže prilagođene individualnim potrebama, a kod masaže je najvažnije da je trudnici ugodno. Masaža se preporučuje u trudnoći jer je dobra za cirkulaciju, noge manje otiču, smiruje bolove u leđima, podiže imunitet te opušta.

"Kod masaže trudnica leži na boku, s mekanim jastukom ispod glave i između nogu. Masaža mora biti lagana, bez jakih pritisaka, pokreti su usmjereni prema srcu, ali važno je da se nikad ne masira abdomen trbuha. Nekim trudnicama treba samo masaža leđa, a nekima samo stopala", objašnjava Tanja Kresoja i dodaje da budući da su u trudnoći često otečene noge, masaža nogu je dopuštena, a moguća je i lagana poludrenaža. Cijela limfna drenaža je nemoguća zbog položaja, a refleksologija i sve vrste anticelulitne masaže su apsolutno zabranjene.

Eterična ulja u kupkama

"U trudnoći su dopuštene i kupke koje djeluju vrlo blagotvorno na organizam, ali duljina tretmana treba biti kraća. U kupku je dovoljno staviti morsku sol, par kapi baznog ulja te eterično ulje koje najprije treba rastopiti u mlijeku ili vrhnju. Preporučuju se eterična ulja smilja, kamilice, badema, lješnjaka, čajevca te lavande", savjetuje Tanja Kresoja koja trudnicama radi i manikuru te pedikuru.

Važno je naglasiti da su neka ulja zabranjena tijekom trudnoće, a neka od njih su ružmarin, crni papar, kadulja, čempres, komorač, bosiljak, mrkva, mažuran, paprena metvica, celer, češnjak, geranij, muškatna kadulja, matičnjak, lovor te muškatni oraščić. Tanja Kresoja upozorava da je na izravnom suncu zabranjeno koristiti maslinovo ulje, a kao zaštita od sunca u proljeće i kad je sunce slabije, može se koristiti bazno ulje avokada i jojobe koja imaju zaštitni faktor 4.

Kod aromaterapije tijekom trudnoće važan je individualan pristup te korištenje blažih koncentracija mješavina nego što se koriste kod žena koje nisu trudne. 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.