Trudnoća Trudnica 25. svibnja 2017.

Kofein u trudnoći može razviti ovisnost kod bebe

Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

U ranoj fazi razvoja ploda kofein može uzrokovati pobačaj te utjecati na razvoj ploda, ali i dovesti do niske porođajne težine. Osim toga, beba koja pupčanom vrpcom prima kofein koji pije ili jede majka može razviti ovisnost o kofeinu te simptome odvikavanja nakon što se pupčana vrpca prereže

"U trudnoći je poželjno smanjiti unos kave, ali i čajeva u kojima ima teina te alkohol", kaže ginekologinja dr. Jasenka Grujić Koraćin. 

Naime, u ranoj fazi razvoja ploda kofein može uzrokovati pobačaj te utjecati na razvoj ploda, ali i dovesti do niske porođajne težine. Osim toga, beba koja pupčanom vrpcom prima kofein koji pije ili jede majka može razviti ovisnost o kofeinu te simptome odvikavanja nakon što se pupčana vrpca prereže. Zato se trudnicama ne preporučuje više od 200 miligrama kofeina dnevno.

trudnica, čaj, kava Možda te zanima... Vodič za ispijanje čajeva tijekom trudnoće Trudnoća

Šalica instant kave ima oko 100 miligrama, a zamijenite li je bezkofeinskom kavom, smanjit ćete unos kofeina na 20 miligrama po šalici. Šalica čaja sadrži oko 75 miligrama kofeina. Naravno, količinu kave ili čaja treba smanjiti ako ste popili neko energetsko piće, pa čak i ako ste jeli čokoladu.

 | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

Kofein je prirodni sastojak zrnaca kakaa, od kojega se čokolada spravlja. Više ga ima u tamnim čokoladama s većim udjelom kakaa, a neke čokolade mogu biti obogaćene i  dodatnim kofeinom, kao što su čokoladne energetske pločice koje jedemo da bismo podignuli razinu energije. Jedna takva čokoladica može sadržavati i do 60 miligrama kofeina, dakle gotovo kao i šalica čaja, tvrde stručnjaci.

Možda te zanima... Zašto je dobro jesti čokoladu u trudnoći? Trudnoća

Alkohol šteti bebinoj jetri i srcu Iako se ranije moglo pročitati da čaša vina povremeno može biti korisna i u trudnoći, stručnjaci danas preporučuju da se alkohol potpuno izbjegava. Naime, jetra je jedan od zadnjih organa koji se razvijaju kod ploda, pa organizam nerođenog djeteta nema sposobnost obrade alkohola. U bilo kojoj fazi trudnoće alkohol može dugoročno negativno utjecati na razvoj ploda, a osobito tijekom sazrijevanja mozga i leđne moždine. Može utjecati na stanice rasta, srčane mane, izazvati probleme s jetrom u djeteta, pojavu ADHD-a, oštećenje vida itd. 

alkohol trudnica trudnoća Možda te zanima... I malo alkohola u trudnoći može umanjiti IQ djeteta Beba

 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.