Vrtić Prehrana djeteta 07. siječnja 2016.

Znate li koliko šećera jede vaše dijete?

slatkiši
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

U prosjeku jedno dijete pojede 22 kilograma šećera godišnje, što bi bilo 5,500 kockica šećera, a u pravilu je više od tjelesne težine samog djeteta

Djeca jedu tri puta više šećera nego što bi trebala, pokazalo je istraživanje britanske vlade koje je promatralo prehrambene navike 3,400 djece u dobi između četiri i 10 godina. U prosjeku jedno dijete pojede 22 kilograma šećera godišnje, što bi bilo 5,500 kockica šećera, a u pravilu je više od tjelesne težine samog djeteta.

Ovo su podaci za Veliku Britaniju, koja je među prvima po pretilosti djece u Europi, no trebamo imati na umu da ni mi puno ne zaostajemo. Hrvatska se nalazi na 7. mjestu u Europi po prekomjernoj tjelesnoj masi i debljini u djece od 7 do 11 godina.

Problemi povezani sa šećerom

Osim pretilosti, prekomjerna konzumacija šećera može prouzročiti karijes, dijabetets tip 2, bolesti srca i neke vrste karcinoma. Problem je što je šećer često skriven u hrani i pićima koja dajemo djeci, a čak 30 posto šećera djeca konzumiraju kroz kupovne sokove, gazirana pića i druge napitke.

Kako bi potaknula roditelje da smanje unos šećera kod svoje djece, britanska vlada lansirala je aplikaciju sugar smat app koja bi im u tome trebala pomoći. 

aplikacija šećer | Author:  Foto:

Vladina agencija Public Health England stvorila je ovu besplatnu aplikaciju koja omogućuje skeniranje barkodova oko 75,000 proizvoda i otkriva količinu šećera u tim proizvodima, u gramima ili kockama šećera. To bi roditeljima trebalo pomoći u odluci koji će proizvod kupiti, odnosno ponuditi svojoj djeci.

Bomboni i sokovi najštetniji

"Kao i među drugim prehrambenim proizvodima, i među slatkišima postoji kategorizacija, stoga, kad se mora, uvijek valja izabrati one slatkiše koji osim šećera djetetu daju i hranjive sastojke kao što su bjelančevine, vitamini i minerali. Lizalice, tvrdi bomboni, karamele, jednostavni keksi te sokovi s aromama i bojama najgori su izbor slatkiša za djecu jer se radi o proizvodima koji su gotovo čisti šećer, voda, boje i arome.

U bolju kategoriju gotovih konditorskih proizvoda spadaju slatkiši kao što su mliječni deserti namijenjeni djeci sa smanjenim udjelom šećera, sladoled, voćni deserti te integralni keksi i tamna čokolada", kaže naša nutricionistica Tena Niseteo, koja ističe kako bi se šećer trebao maksimalno izbjegavati u prvoj godini djetetovog života, a to bi se trebalo primjenjivati i kasnije.

Kada je vrijeme za prve slatkiše?

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar žena za sva vremena
    žena za sva vremena

    slažem se u vezi bombonica... s nekim stvarima ne postoji "prekasno"...

  • Avatar LadyBug2
    LadyBug2

    mi imamo 2 godine i isto nastojimo da se cesce konzumira svjeze voce umjesto cokoladica i bonbona. ako i pojede nesto slatko - kolac, kinder pingvi, bananko i sl, pojede to nakon konkretnog obroka (poslije rucka). ako se ne pojede rucak - nema ni slatkoga. bonbone jos nije okusila, a ni nece skoro. dajem joj cajne kolutice i slicne kekse.. nisu bezopasni, ali ipak imaju manje tih groznih sastojaka od npr bananka

  • Avatar žena za sva vremena
    žena za sva vremena

    moja će curica za par dana imati punih 17 mjeseci, i do sada je pojela jaaako malo šećera. kako sam isključivo dojila 6 mjeseci, a i uz dohranu do njenih 15 punih mjeseci, nisam imala namjeru popustiti utjecaju okoline i dozvoliti neograničen unos šećera. kupovali su joj čokoladice i slično, a od toga je pojela vrlo malo. dozvoljavala sam (a toga se i danas držim) unos prirodnih šećera (iz voća ili svježe iscijeđenog soka) i u domaćim kolačima. danas, kad vidi čikoladu i domaći keks, navalit će na ovo drugo. na prvome inzistira kad nema ništa drugo, a ni tada ne dobije puno.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.