Razvojna faza djeteta: Beba:

Pregledaj
Beba Razvoj u 1. godini 12. veljače 2021.

Osam mjeseci: Skloni sve opasne proizvode!

Foto: Shutterstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Stručno i s ljubavlju vodimo te kroz sve mjesece do napunjene prve godine života. Pampers&missMAMA

Budući da većina osmomjesečnih beba već puže, dobro pripazi jesi li zaštitila sva opasna mjesta u stanu ili kući i obavezno izvan bebina dohvata sklonite svu kozmetiku, lijekove, sredstva za čišćenje, a pokušajte nabaviti proizvode s posebnim zatvaračima koje djeca ne mogu otvoriti. Ormariće s opasnim i lomljivim stvarima zaštitite sigurnosnim bravicama ili posebnim zaštitama. Imaj svoju bebu "na oku", no nemoj ju ograničavati u kretanju. Nemoj brinuti niti ako tvoje dojenče prilikom puzanja udari glavicom u pod – tek svladava vještinu puzanja i sasvim je normalno da mu rukice malo "popuste". Najčešće je riječ o sasvim bezazlenim ozljedama i paketić leda vrlo će brzo smanjiti oteklinu.

Sigurno puzanje i samostalno sjedenje

Dojenče u ovoj dobi vjerojatno već puže oslanjajući se na ruke i koljena, s podignutom zdjelicom i koljenima u širini zdjelice. Stopala su pod pravim kutom u odnosu na podlogu. Dijete staro osam mjeseci samostalno sjedi, a posjeda se iz položaja na trbuhu, četveronožnog stava ili iz stava vrtnog patuljka. Pri kraju osmog mjeseca dijete se može povući u klečeći položaj, a pritom se koristiti rukama. Neka djeca u ovoj dobi mogu stajati držeći se za nešto ili nekoga.

Beba samostalno stavlja hranu u usta

Tvoja beba s osam mjeseci već na svom jelovniku ima čitav niz namirnica, a u ovoj dobi slobodno bebi možeš početi davati da samostalno jede. Djetetu nareži mekanije voće i povrće ili kruh na manje komadiće i daj mu u ruku neka ih samo stavlja u usta. Bit će oduševljeno tom novom vrstom zabave! Probaj svaki dan obroke pripremati u isto doba kako bi beba stekla neku rutinu u hranjenju. Hranu, koju dijete samo jede prstima, daj mu isključivo dok sjedi, nikako dok puže ili dok stoji.

Dojenčad stara osam mjeseci noću spava po deset sati, a većina beba u toj dobi još se budi noću dva do tri puta. Danju su tvojoj bebi potrebna još dva spavanja od dva sata.

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Vera1984

    Mi smo nekako svladali dnevno spavanje, jutri oko sat popodne oko 2. Al noc je grozna. Stalno se budi i tesko ponovno zaspe, vecinom pali samo sisanje. Nadam se da je samo od zuba i da ce se uskoro normalizirati. Ja radim i treba mi koliko toliko normalna noc. 

  • Deleted user

    Joj kad bi ovo za spavanje bar bilo tako. Ja neznam kad moj stigne rasti koliko malo spava. I jako nemirno...nema pravila...poslije sestog mjeseca svako dijete se razvija u svom smjeru jedva cekam da cijelu noc mirno spava...makar samo osam sati...to ce mi biti najsretniji dan u zivotu

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.