Pohrana matičnih stanica krvi iz pupkovine

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar naca.maca

    naca.maca

    Broj poruka: 13

    Prijavi adminu

    link sa stranice Zaklade Ana Rukavina koji donosi odgovore na neka pitanja vezano za prikupljanje krvi iz pupkovine:
    http://www.zaklada-ana-rukavina.hr/content/hr/banka_krvi/cesta_pitanja.aspx#1 [zaklada-ana-rukavina.hr]

  • Avatar bjap

    bjap

    Broj poruka: 1100

    Prijavi adminu

    Nama je ginekolog na tečaju rekao da moramo potpisati želimo li darivati krv iz pupkovine, i to se potpisuje negdje u 35. tjednu kad se radi cijeli rezime trudnoće. Da odmah napomenem radi se o Sl. Brodu. Uglavnom, za privatne svrhe da je cijena 16.000kn. Ako rodimo vikendom ne možemo darivati krv jer vikendom nemaju neke uvjete (osim ako je u privatne svrhe, onda može, naravno). 

    Rekao je još da ne usipje uvijek vađenje krvi jer se vadi iz pupkovine i posteljice nakon poroda pa ovisi o tome jel u njima ostalo dovoljno krvi.

  • Avatar missha

    missha

    Broj poruka: 689

    Prijavi adminu

    Gledala sam neki prilog, samo 30% uzoraka krvi iz pupkovine je dobro za daljnju upotrebu. A i to su male količine, tako da se mogu liječit samo manje odrasle osobe ili djeca. U nekim pupkovinama jednostavno nema dovoljno krvi za uzorak, u nekima nema dovoljno matičnih stanica, a neke nisu dobre jzbog nekog drugog razloga. Ali, darivanje krvi iz pupkovine je dobro jer ipak postoji šansa da si u onih 30% i da će to možda nekom pomoć. A to se tako baci, a bezbolno je i svakakko mislim da je to poželjno za napravit :)

  • Avatar bjap

    bjap

    Broj poruka: 1100

    Prijavi adminu

    missha


    Gledala sam neki prilog, samo 30% uzoraka krvi iz pupkovine je dobro za daljnju upotrebu. A i to su male količine, tako da se mogu liječit samo manje odrasle osobe ili djeca. U nekim pupkovinama jednostavno nema dovoljno krvi za uzorak, u nekima nema dovoljno matičnih stanica, a neke nisu dobre jzbog nekog drugog razloga. Ali, darivanje krvi iz pupkovine je dobro jer ipak postoji šansa da si u onih 30% i da će to možda nekom pomoć. A to se tako baci, a bezbolno je i svakakko mislim da je to poželjno za napravit :)

    Apsolutno se slažem!!! Možda neće pomoći ni moje ni tvoje stanice, ali nečije nekom sigurno hoće! 

  • lolika

    Broj poruka: 9

    Prijavi adminu

    Drage buduće mame,dali imate možda iskustva s darivanjem matičnih stanica u kbc osijek?

  • Avatar mamamaya

    mamamaya

    Broj poruka: 17

    Prijavi adminu

    Na drugom sam porodu uspjela darivati stanice. Bila sam presretna, jer prvi puta nisam uspjela zbog mekonija tijekom poroda. Nakon nekog vremena (cca 2 mjeseca) poslala sam upit..na žalost nije bio zadovoljen broj stanica, ali svakako ima je pomoglo za obradu. Da se nisam na to odlučila, pustila bih pupčanu vrpcu da otpulsira do kraja prije rezanja. Ali velika mi je želja bila doniranje. Barem znam da sam probala.

  • Avatar fantea

    fantea

    Broj poruka: 4

    Prijavi adminu

    www.fantea.net

    Svakako preporučam darivati/čuvati matične stanice. Ako niste u mogućnosti čuvati ih za sebe (privatna banka, gdje se čuvanje plaća) onda bi preporučila da ih svakako donirate u javnu banku (kod nas to je Ana Rukavina, na Rebru u Zg) gdje će se one zapravo čuvati i za vas, besplatno, jer je vrlo mala vjerojatnot da će se iskorisiti za nekog drugog. A ako i hoće to će značiti da ste nekom drugom pomogli i da će se sigurno i vama osmjehnuti sreća jer “dobro se dobrim vraća”.
    To vam je kao da darujete krv, što nažalost još uvijek u RH malo ljudi radi, a ništa ih apsolutno ne košta.
    Za javnu doanciju, točnije u Anu Rukavinu, prije poroda kada idete u bolnicu na prvi pregled zatražite obrasce u trudničkoj ambulatni koje zatim možete doma popuniti i ponijeti na porod. Obrasce treba ovjeriti liječnik u bolnici (ginekolog) pa ako ih popunite možete ih ponijeti recimo na drugi pregeld u bolnicu gdje će vam ih ovjeriti te ćete tada imati sve spremno za porod. Samo ih ponesite sa sobom na porod. Ako ih ne stignete ovjeriti ovjeriti će vam ih dežurni liječnik u rodilišti, kada došete na porod. Obrasci se mogu zatražiti (ako će ih imati jer se zna dogodoiti da im fale) i popuniti kada dođete na sam porodno no pitanje je u kojem ćete stanju vi i/ili vaš partner biti pa nije na odmet to napraviti prije. 

    Koliko sam čula sve bolnice u RH imaju mogućnost javnog doniranja, u Zg definitivno.

    fantea

  • cacijova

    Broj poruka: 2

    Prijavi adminu

    Svakako da sam razmišljala o čuvanju matičnih stanica ali na žalost nismo u mogućnosti čuvati ih za sebe u privatnoj banci.Možda da naše zdravstvo malo promisli o tome da financira barem jedan dio iznosa.Ova tema o doniranju ili čuvanju matičnih stanica još je nažalost nepoznanica u RH za puno mladih roditelja.Zato je zaklada Ana Rukavina čisti blagoslov za one roditelje koji žele donirati pa makar i za nekog drugog jer kako kaže fontea “dobro se dobrim vraća”.
    Lijep pozdrav od buduće mame u 7mj.koja čeka treće dijete.

  • tina39

    Broj poruka: 4

    Prijavi adminu

    Kod mene nije upjelo doniranje jer je bio vikend 
    Imala sam svu dokumentaciju ali kako sam došla u subotu u  5 ujutro rekli su mi da vikendom ne organiziraju prijevoz(ovo je bilo u Splitu)

  • Avatar MarijaŠ

    MarijaŠ

    Broj poruka: 1925

    Prijavi adminu

    Suprug i ja smo upravo danas potpisali svu dokumentaciju vezanu za pohranu stanica Zakladi Ana Rukavina. I baš se jako nadam da će uspjeti darivanje, baš želim to… Niti kod nas nije moguće uzeti stanice od petka popodne do nedjelje navečer, upravo zbog prijevoza do Zagreba (radi se o vinkovačkoj bolnici). U svakom slučaju, vidjet ćemo što će biti, nadam se pozitivnom ishodu. 

    Krešimir 19.08.2014. <3

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.