Vrtić Razvoj od 2. do 6. godine 06. svibnja 2016.

Kako odučiti dijete od sisanja palca?

beba sisanje palac palca
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Bebe sišu palac kad im treba utjeha, smirenje, pred spavanje. Navika se brzo stvara i onda dijete od 4 godine još uvijek traži smirenje u palcu. Saznajte do kad je prihvatljivo da dijete siše palac i kako mu pomoći da pobijedi naviku

Velika je vjerojatnost da je vaše dijete već sisalo palac u maternici. Mnogi roditelji doma čuvaju slike s ultrazvuka na kojima beba ima palac u ustima. Bebe i djeca sišu palac jer je utješno i umirujuće pa je velika vjerojatnost da će to prijeći u naviku kad je dijete umorno, nervozno ili kad mu je jednostavno dosadno. Mnoga djeca, uz sisanje palca, moraju u rukama držati i najdražu igračku, dekicu ili vrtjeti pramen kose.

Većina će prestati sama od sebe u dobi između 2 i 4 godine. Ako i ne prestanu, nemojte brinuti dok ne počnu rasti trajni zubi. "Čak i kad navika pređe dojenačku dob, sisanje palca je rijetko nešto oko čega bi se trebalo brinuti. To nije pokazatelj da dijete ima emocionalne probleme ili da će i dalje sisati palac kad bude tinejdžer", kaže psihologinja Sabine Hack.

Pratite kada vaše dijete želi sisati

Kod previše i prejakog sisanja, palac može postati bolan. Kad je palac previše vremena u ustima, između vlažnog jezika i pritiska zubiju, može nastati jedan veliki žulj. Lako se može dogoditi da žulj pukne i ostane otvorena, bolna rana koja čak može dovesti do infekcije. Probajte djetetu namazati palac vlažnom kremom kad spava. Ako to probate učiniti kad je budno, velika je vjerojatnost da će krema završiti u ustima.

dijete palac sisanje | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

Ne sišu sva djeca palac na isti način i nije svako sisanje palca jednako štetno. Djeca koja intenzivnije sišu palac rade veći potisak jezikom i veća je vjerojatnost deformiranosti zubiju i potrebe za aparatićem u starijoj dobi. Obratite pažnju na tehniku svog djeteta: ako snažno siše, možete pokušati promijeniti naviku već oko četvrte godine.

Probajte otkriti kada vaše dijete pribjegava sisanju i pokušajte mu odvratiti pozornost. Ako je dijete sklono sisati palac kad je umorno, možete pokušati produžiti popodnevno spavanje. Ako dijete siše kad mu je dosadno, probajte mu okupirati ruke: radite skupa oblike od plastelina, crtajte dinosaure, igrajte košarku. Bilo što da mu skrenete pažnju.

O intervenciji trebate razmisliti kada dijete agresivno i često sisa palac a starije je od 5 godina, kada to uzrokuje dentalne probleme i kada se samo dijete srami sisanja. Većina djece prestane sa sisanjem prije školske dobi i to obično zbog pritiska vršnjaka. Nitko se ne želi družiti s "malom bebom" i počinju ruganja. Dijete još uvijek može koristiti palac kao umirenje kad je uzrujano ali se to tad događa u privatnom prostoru, daleko od znatiželjnih pogleda. Nemojte to smatrati štetnim ako imate društveno dijete, koje ima pozitivnu sliku o sebi. Palac će ubrzo sam napustiti usta

Ako pak primijetite da se vaše dijete povlači iz igre s drugom djecom i radije se druži s palcem nego s vršnjacima, razmotrite mogućnost da mu je možda potrebna pomoć i pokušajte skupa otkriti što se krije iza takvog ponašanja. Nedostaje li mu samopoštovanja? Uvijek možete potražiti i pomoć stručnjaka.

4 savjeta kako odviknuti dijete od sisanja palca

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar mmama2
    mmama2

    sam je ostavio palac sa 4 god, jedno 5,6 mjeseci smo o tome pričali i upozoravali kada bi krenuo cuclati da smo se dogovorili da je velik za to i sl..

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.