Beba Mama poslije poroda 09. srpnja 2023.

14 stvari koje nisi očekivala nakon rođenja djeteta

Foto: Freepik
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Potpuno si zbunjena? Pitaš se što se to događa s tvojim tijelom i kako se brine o prinovi? Dobro došli u klub! Otkrivamo ti 14 stvari koje trebaš znati…

1. Porođaj je dobro protekao, svi su sretni, ali… zašto još uvijek imate “trudnički” trbuščić? Ne paničarite. Maternica je još uvijek povećana i bit će potrebno oko šest mjeseci da povrati prirodnu veličinu.

Pelene za odrasle i dojenje: ovako žensko tijelo izgleda 24 sata nakon poroda

2. Planirali ste izaći u šetnju? Onda se počnite spremati bar pola sata ranije prije nego što ste naviknuli. Zašto? Pa, bebe imaju običaj ukakati se ili se ispovraćati čim otvorite vrata stana!

Miris beba potiče mame da budu odgovorne i brinu o njima

3. Naprosto je nemoguće istovremeno držati kišobran i gurati kolica. To ćete i sami otkriti kada kiša počne pljuštati, a vi se nađete makar i samo desetak minuta hoda do kuće. Rješenje? Kupite topao i 100 posto vodootporan šeširić ili kapu, i jaknu, i zaboravite na kišobran.

Kada je beba spremna za prvu šetnju?

4. Očekivali ste da će vaša beba imati najfiniju i najmekšu kožu na svijetu, ali je njezino lice prekriveno sitnim, bijelim “grudicama”. Ne brinite, one nastaju zbog začepljenja još nerazvijenih žlijezda lojnica na licu. Nemojte ih pokušavati ukloniti na bilo koji način, ubrzo će same nestati.

8 stvari kod novorođenčeta koje bi vas mogle iznenaditi

5. Više ćete se znojiti i osjećati otežano. Djeluje neugodno, ali su ove pojave znak da se vaše tijelo oslobađa tekućine koja se nakupila tijekom trudnoće. Nosite laganu pamučnu odjeću i pijte dosta vode.

12 neugodnosti nakon poroda na koje vas nitko nije upozorio

6. Otkrit ćete koliko su noći hladne. Izvlačenje iz toplog kreveta u tri sata poslije ponoći da biste nahranili bebu uopće nije zabavno.

Koliko sati sna gubimo u prvoj godini s bebom?

7. Iznenada ćete razviti fobiju od stuba – što ako se okliznete i padnete s djetetom u naručju? Neke majke čak potpuno izbjegavaju stube gdje god i kada god je to moguće. Ipak, nema potrebe za tako radikalnim mjerama.

Najveći strahovi mladih majki

8. Imate loš dan? Ništa neobično ni strašno. Ako ste nervozni ili potišteni, izađite iz kuće i potražite društvo. Idite u šetnju, popijte kavu s prijateljicom ili obavite kupovinu namirnica.

Jeste li samo umorni ili je to postporođajna depresija?

9. Na početku ćete osjećati paniku i bespomoćnost svako jutro kada vaš partner ode na posao, a vi ostanete sami s djetetom. Da biste očuvali zdrav razum i vezu sa stvarnošću, viđajte se bar s jednom prijateljicom ili rođakinjom svaki dan.

10. Svakodnevno nošenje higijenskih gaćica ili uložaka, postat će vam sasvim normalna stvar. To će vam biti neophodno sve dok ne prestane iscjedak od krvi, sekreta i materničnog tkiva, što obično traje oko šest tjedana.

Potrebno je četiri mjeseca da se žene naviknu na ulogu majke

11. Budite realni kada je u pitanju povratak starog izgleda. Slavne dame možda mogu odjenuti staru odjeću već osam sati nakon porođaja, ali u stvarnom svijetu potrebno je devet mjeseci da se tijelo vrati u formu i izgled od prije trudnoće.

Kako se vratiti na staru težinu nakon poroda?

12. Smanjite listu obveza. Prošli su dani kada ste za sat vremena mogli napraviti nekoliko kućnih poslova. Nemojte biti strogi prema sebi, jer više “ne stižete” puno. Sama činjenica da brinete o bebi je najveći uspjeh.

Kako zapravo izgleda biti mama... prvi put

13. Vaša beba još uvijek ne može puno napraviti, ali može vas vidjeti. Tijekom dojenja, ona ima savršen (mada još uvijek maglovit) pogled na vaše lice. Gledajte je, smiješite joj se i pričajte joj za to vrijeme. Njezin mozak prihvaća informacije, obrađuje ih i reagira na vas. Za nekoliko tjedana dobit ćete najveću nagradu – bebin prvi osmijeh.

Tijekom dojenja osjećate tugu? Niste ludi i niste jedini!

14. Na kraju, savjet stručnjaka: Naravno, vaša beba je najvažnija na svijetu, ali je i briga o sebi također prioritet – nemojte to žrtvovati. Zamislite ključne odnose u vašem životu u piramidnom obliku, tako da najvažniji bude na vrhu. Sebe postavite na vrh, na sljedećoj razini ste vi i vaš partner, a na trećoj vi i vaša beba. Svi ostali nalaze se pri dnu piramide.

Iako će vam ova postavka djelovati sebično, neophodno je da budete sretni i zdravi da bi takva bila i vaša beba. Prvih nekoliko mjeseci roditeljstva sigurno će biti kaotični i iscrpljujući, ali i nezaboravni. Uživajte u novom životu!

Zanemarujete li zbog djeteta odnos s partnerom?

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.