Preparati koje bi trebalo uzimati prije, tijekom i nakon trudnoće (preporuke mag.pharm.)

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar mummy.pharmacist

    mummy.pharmacist

    Broj poruka: 34

    Prijavi adminu

    Baby1


    Draga mummy.pharmacist! Potaknuta jednim komentarom s foruma vezano uz Elevit pronatal, malo sam se zabrinula… Inače, pijem ga 2 mjeseca. Prešla sam na njega na preporuku svoje dr. odmah nakon prvog tromjesečja i folne kiseline. U njegovu sastavu piše da sadrži 3600 IU vitamina A, a vaša preporuka ako sam dobro pričitala je 4000 IU istog vitamina. E sad, to je sve ok, ali šta je s onim vitraminom A koji unesemo hranom tijekom dana. Još sam malo čitala o njemu i navodno se on taloži u organizmu, a tada može biti toksičan. Zanima ma vaše mišljenje o tome i ispravite me slobodno ako sam u nečem pogriješila… 

    Draga Baby1, kopirati ću što piše u MSD priručniku dijagnostike i terapije (pisan pod pokroviteljstvom hrvatskog liječničkog zbora).

    Kronična toksičnost u odraslih se obično razvija nakon što su doze >33.000 μg (>100.000 i.j.)/dan uzimane mjesecima. Mogući uzrok je liječenje megavitaminima, jer u njihovim metabolitima postoje velike dnevne doze vitamina A (50.000 do 120.000 μg ), koji se ponekad primjenjuje zbog akni ili drugih kožnih bolesti. U djece žena koje su tijekom trudnoće primale izotretinoin (koji je povezan s vitaminom A) za liječenje akni uočene su prirođene anomalije.

    Premda se karoten pretvara u tijelu u vitamin A, preveliko uzimanje karotena izaziva karotenemiju, a ne toksičnost vitamina A. Karotenemija je obično bez simptoma, ali može izazvati karotenodermiju, kod koje koža postaje žuta.

    U trudnica i dojilja, profilaktičke i terapijske doze ne smiju prelaziti 4500 μg (13.500 i.j.)/ dan, zbog izbjegavanja mogućeg oštećenja fetusa ili dojenčeta.

    Znači, sve u svemu, ovih max 4000 IU se preporučuje u obliku dodataka prehrani, naravno da su oni računali da osobe uzmiju dosta vitamina A i putem hrane. Na više mjesta sam našla da ukupna doza vitamina A ne bi smjela prelazati 10000 IU. Ovdje je navedeno čak 13500 IU. 

    Elevit ima 3600 IU, i to je sasvim u redu doza. Naravno, bilo bi bolje da je iz beta karotena, ali nije toliko velika količina da bi trebali biti u strahu. Elevit je godinama na našem tržištu, i nisam nikad čula ni pročitala da je kod nekog došlo do intoksikacije vitaminom A. Eventualno ne treba jesti jetru, ali sve ostalo se može. Pogotovo voće i povrće (koje sadrže vitamin A u obliku beta-karotena).

    I vitamin A, kao i ostali vitamini imaju svoju funkciju, potreban je pravilan rast i razvoj fetusa i ima puno drugih važnih zadaća. Možda treba biti malo oprezniji s njegovim uzimanjem, ali ono što je godinama na tržištu i pokazalo se kao kvalitetno i dobro, nema razloga da se ne uzima. Alternativa vam je Centravit prenatal od Dietpharma koji uopće ne sadrži vitamin A ako vam nisam uvjerila da je Elevit siguran

  • Avatar mummy.pharmacist

    mummy.pharmacist

    Broj poruka: 34

    Prijavi adminu

    dillb


    mummy.pharmacist


    dillb


    imam i ja jedno pitanje… ja sam kupila sensilab vitamine i minerale (kupuju se preko neta jer ih nema u ljekarnama) pa me zanima kakvo je tvoje mišljenje o tom preparatu vezano za planiranje trudnoće, odnosno trudnoću? 
    Jel mi možeš poslati link da vidim o kojima se točno radi?
    evo link : www.sensilab.hr/dodaci-prehrani/vitamini-minerali/vitamins-minerals

    Pa koliko vidim dosta je malo folne kiseline, ost

  • Avatar mummy.pharmacist

    mummy.pharmacist

    Broj poruka: 34

    Prijavi adminu

    mummy.pharmacist


    dillb


    mummy.pharmacist


    dillb


    imam i ja jedno pitanje… ja sam kupila sensilab vitamine i minerale (kupuju se preko neta jer ih nema u ljekarnama) pa me zanima kakvo je tvoje mišljenje o tom preparatu vezano za planiranje trudnoće, odnosno trudnoću? 
    Jel mi možeš poslati link da vidim o kojima se točno radi?
    evo link : www.sensilab.hr/dodaci-prehrani/vitamini-minerali/vitamins-minerals
    Pa koliko vidim dosta je malo folne kiseline, ostalo zadovoljava…iako bi vam preporučila Elevit, TW, Solgar ili Dietpharm..nešto od njihovih prenatal vitamina i minerala. I omegu zadnji trimestar i za vrijeme dojenja…
  • Avatar Baby1

    Baby1

    Broj poruka: 642

    Prijavi adminu

    mummy.pharmacist


    Baby1


    Draga mummy.pharmacist! Potaknuta jednim komentarom s foruma vezano uz Elevit pronatal, malo sam se zabrinula… Inače, pijem ga 2 mjeseca. Prešla sam na njega na preporuku svoje dr. odmah nakon prvog tromjesečja i folne kiseline. U njegovu sastavu piše da sadrži 3600 IU vitamina A, a vaša preporuka ako sam dobro pričitala je 4000 IU istog vitamina. E sad, to je sve ok, ali šta je s onim vitraminom A koji unesemo hranom tijekom dana. Još sam malo čitala o njemu i navodno se on taloži u organizmu, a tada može biti toksičan. Zanima ma vaše mišljenje o tome i ispravite me slobodno ako sam u nečem pogriješila… 
    Draga Baby1, kopirati ću što piše u MSD priručniku dijagnostike i terapije (pisan pod pokroviteljstvom hrvatskog liječničkog zbora).

    Kronična toksičnost u odraslih se obično razvija nakon što su doze >33.000 μg (>100.000 i.j.)/dan uzimane mjesecima. Mogući uzrok je liječenje megavitaminima, jer u njihovim metabolitima postoje velike dnevne doze vitamina A (50.000 do 120.000 μg ), koji se ponekad primjenjuje zbog akni ili drugih kožnih bolesti. U djece žena koje su tijekom trudnoće primale izotretinoin (koji je povezan s vitaminom A) za liječenje akni uočene su prirođene anomalije.

    Premda se karoten pretvara u tijelu u vitamin A, preveliko uzimanje karotena izaziva karotenemiju, a ne toksičnost vitamina A. Karotenemija je obično bez simptoma, ali može izazvati karotenodermiju, kod koje koža postaje žuta.

    U trudnica i dojilja, profilaktičke i terapijske doze ne smiju prelaziti 4500 μg (13.500 i.j.)/ dan, zbog izbjegavanja mogućeg oštećenja fetusa ili dojenčeta.

    Znači, sve u svemu, ovih max 4000 IU se preporučuje u obliku dodataka prehrani, naravno da su oni računali da osobe uzmiju dosta vitamina A i putem hrane. Na više mjesta sam našla da ukupna doza vitamina A ne bi smjela prelazati 10000 IU. Ovdje je navedeno čak 13500 IU. 

    Elevit ima 3600 IU, i to je sasvim u redu doza. Naravno, bilo bi bolje da je iz beta karotena, ali nije toliko velika količina da bi trebali biti u strahu. Elevit je godinama na našem tržištu, i nisam nikad čula ni pročitala da je kod nekog došlo do intoksikacije vitaminom A. Eventualno ne treba jesti jetru, ali sve ostalo se može. Pogotovo voće i povrće (koje sadrže vitamin A u obliku beta-karotena).

    I vitamin A, kao i ostali vitamini imaju svoju funkciju, potreban je pravilan rast i razvoj fetusa i ima puno drugih važnih zadaća. Možda treba biti malo oprezniji s njegovim uzimanjem, ali ono što je godinama na tržištu i pokazalo se kao kvalitetno i dobro, nema razloga da se ne uzima. Alternativa vam je Centravit prenatal od Dietpharma koji uopće ne sadrži vitamin A ako vam nisam uvjerila da je Elevit siguran

    Hvala na odgovoru! :)

    [lilypie.com]

  • Avatar dillb

    dillb

    Broj poruka: 689

    Prijavi adminu

    mummy.pharmacist


    mummy.pharmacist


    dillb


    mummy.pharmacist


    dillb


    imam i ja jedno pitanje… ja sam kupila sensilab vitamine i minerale (kupuju se preko neta jer ih nema u ljekarnama) pa me zanima kakvo je tvoje mišljenje o tom preparatu vezano za planiranje trudnoće, odnosno trudnoću? 
    Jel mi možeš poslati link da vidim o kojima se točno radi?
    evo link : www.sensilab.hr/dodaci-prehrani/vitamini-minerali/vitamins-minerals
    Pa koliko vidim dosta je malo folne kiseline, ostalo zadovoljava…iako bi vam preporučila Elevit, TW, Solgar ili Dietpharm..nešto od njihovih prenatal vitamina i minerala. I omegu zadnji trimestar i za vrijeme dojenja…

    Hvala 

  • Dimi

    Broj poruka: 6

    Prijavi adminu

    Curke, ja naručila omega3 kapsule preko iHerba, ukupna vrijednost pošiljke je sa poštarinom bila $60, pa me opalili još 250 kuna za troškove carinjenja i PDV, tako da me ispalo skuplje nego da sam u HR uzela. Zato, pripazite da se ne zeznete kao ja.

  • Avatar Bori

    Bori

    Broj poruka: 297

    Prijavi adminu

    Imam malo pitanje..Rodila sam prije 3, 5 mjeseca. Težak porod, dug,a na kraju je završio carskim rezom. Sad je sve hvala Bogu ok, međutim prije mj dana mi j ejaako počela opadati kosa. Danas sam bila kod zubara i pitala me dojim li i pijem li ikakve vitamine, Rekla sam da doijim i ne pijem vitamine, ona mi je rekla da bi trebala…E sad, molim preporuku za neke od njih?
    U trudnoći sam prvo pila Elevit, ali mi je od njega slabo bilo. Pa sam prešla na Centravit, on je odličan.Iako sam ja pila obje tablete zajedno jer me nitko nije upozorio drugačija, a i u uputama tako stoji.

  • Siki5

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

    Draga mummy.pharmacist,
    Imam pitanje vezano za unos omega m.k. u trecem tromjesecju u koje ulazim za par dana. Do sad sam pila Prenatal od Twinlaba (nakon pocetna 3 mj. Folacina) i ne bih ga mijenjala. Htjela bih dodatno uzimati preparat sa “pravim” omjerom EPA i DHA, a da ga mogu piti do kraja trudnoce. Da li na nasem trzistu postoji takav preparat? Ako ne pistoji, kojeg bi mi stranog proizvodjaca/preparat preporucili? Malo mi je glupo kupiti Centravit Prenatal pa piti samo riblje ulje. Puno hvala unaprijed!

    PS: oprostite ako sam nesto krivo postiskala. Prvi put sam na bilo kakvom forumu :)

  • Avatar flora2

    flora2

    Broj poruka: 116

    Prijavi adminu

    Čitam malo temu i nije mi jasno jeste li počele piti dodatke/vitamine na preporuku vašeg ginekologa? 
    Ili na svoju ruku?

    Do sada sam pila samo folacin i pitala sam gin trebam li neke dodatne vitamine pa mi je rekla da nema potrebe. Ne sjećam se baš objašnjenja, ali je rekla da nema smisla unositi nešto što se ne zadržava.. Ne baš tim riječima. 

    [lilypie.com]

  • Avatar shimmer

    shimmer

    Broj poruka: 500

    Prijavi adminu

    meni je moja ginekologinja rekla da nakon 12og tjedna mogu prestati s folnom
    i da mogu prijeći na neki prenatal po izboru.

    danas sam kupila elevit i odvojeno omegu. omegu sam na svoju ruku.

    i da mi nije ništa rekla, kupila bih tako nešto.

    If you want something you've never had, you've got to do something you've never done.

    [lilypie.com]

    https://docs.google.com/document/d/1jDrcvWI8Dx7u9TX6dS7SdxlXXtsNbqakrh7M5-rxlMA/edit?usp=sharing [docs.google.com]

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.