Prava zaposlenih trudnica

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar Lollypop

    Lollypop

    Broj poruka: 1160

    Prijavi adminu

    lollipop


    Ja sam danas naletila na info da (pošto sam na komplikacijama) do 5.u mj moram doznake i jos neku papirologiju donjeti HZZO-u
    e sad me zanima, posto kada sam odnjela papire na posao nisam dobila nikakvu info osim da je sve to ok da li to rjesva poslodavac ili ipak moram ja?
    Info je na ovom linku smile4me.net/zakoni-i-prava/bolovanje-zbog-komplikacija-u-trudnoci/

    Cini mi se da imamo isti nick? 

    https://lb1f.lilypie.com/gXYTp2.png?VqgGn73u [lb1f.lilypie.com]

  • Avatar lollipop

    lollipop

    Broj poruka: 737

    Prijavi adminu

     i meni

    [lilypie.com]

    [daisypath.com]

  • Tinka32

    Broj poruka: 45

    Prijavi adminu

    Trebate na HZZO predati jedan primjerak doznake, kopiju kartice tekućeg računa, kopiju osobne iskaznice i ER potvrdu o plaći koji mora izdati poslodavac (to je zapravo potvrda o prosječnoj plaći koju ste ostvarili u zadnjih nekoliko mjeseci, meni su uzeli u obzir zadnja 4 mjeseca). Sad, čujte, možda teoretski i postoji obveza poslodavca da to odradi za vas, nisam išla provjeravati detljano, ali ja sam to morala obaviti sama. Ako papire predate do 6. u mjesecu, isplata bude do 20. tog mjeseca; u protivnom tek sljedeći mjesec.
    Ne znam gdje živite, ali u Zg taj posao obavljaju samo uredi u Klovićevoj i Jukićevoj.

  • Ivy232

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Ivanscica


    Upozorenje trudnicama!

    Drage buduće majke, 

    ne znam jesam li na pravome mjestu, tema o kojoj bih vas obavijestila jesu rodiljne i porodiljne naknade. Vjerujem da je priličan broj vas prošao stručno osposobljavanje. Ja sam u situaciji da sam završila stručno osposobljavanje, odmah potom sam se i zaposlila. U trenutku odlaska na porodiljni imat ću 18 mjeseci staža osiguranika u posljednje dvije godine (godina dana stručnog + sedam mjeseci na sadašnjem poslu), što mi osigurava 100% naknade prvih 6 mjeseci. 
    Ono na što bih vas upozorila ovim putem: kada sam se raspitivala konkretno kod HZZO-a, Područni ured Zadar, kazali su mi kako stručno osposobljavanje ne ulazi u staž. Potom sam se obratila središnjici HZZO Zagreb i odgovorili su mi dopisom kako staž sa stručnog ulazi u staž osiguranika. S tim dopisom pošla sam ponovno na HZZO Zadar gdje mi je zaposlenica, nakon što sam joj pokazala dopis iz Zagreba, rekla u lice, bez imalo srama: "Znate, istina je da se broji i staž na stručnom osposobljavanju i da to piše u Zakonu, međutim naše računalo vam svejedno staž obračunava kao 0, odnosno kao da ste tih godinu dana bili nezaposleni. Eto, to vam je jednostavno tako, računalo nije ažurirano." "Dobronamjerno" mi je savjetovala da dopis iz Zagreba sačuvam kako bih se mogla žaliti kasnije kad primim prvu naknadu, koja bi po tome trebala biti minimalna.
    Šokirana, napisala sam ponovno dopis Ministarstvu zdravlja kao i Ministarstvu socijalne politike i mladih, koji su nadležni za provedbu Zakona o rodiljnim i porodiljnim naknadama te Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, kao i HZZO-u Zagreb. 
    Ovom prilikom vas upozoravam, drage buduće majke, dobro pazite na svoja prava.Pročitajte Zakone i svaku informaciju koju dobijete od takozvanih nadležnih tijela, provjerite iz još jednog izvora.

    Nadam se da sam nekome pomogla i uputila. Budite hrabre i pametne! Ne dajte da vas birokratska tromost, lijenost i nesposobnost košta zakidanja VAŠIH PRAVA.

    Zakon o rodiljnim i porodiljnim naknadama:

    Članak 6 stavak 1:
    Zapošljavanje je rad fizičke osobe koji ona obavlja za plaću po osnovi ugovora o radu ili drugog akta zaključenim s poslodavcem kojim se određuje radni odnos ili rad fizičke osobe koja je izabrana ili imenovana na stalnu dužnost u određenom tijelu državne vlasti, odnosno jedinici lokalne i regionalne (područne) samouprave ako za taj rad prima plaću ili rad fizičke osobe koja je član uprave trgovačkog društva ako po toj osnovi ostvaruje primitak (plaću) ili rad fizičke osobe koja je prema propisima o radu sklopila ugovor o volonterskom radu s poslodavcem, bez zasnivanja radnog odnosa nakon završenog obrazovanja radi stručnog osposobljavanja.  

    Članak 7, stavak 2Zaposlenim roditeljem smatra se roditelj koji je
    … - prema propisima o radu sklopio ugovor o stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa i koji, po toj osnovi, ima priznat status osiguranika iz obveznog zdravstvenog i mirovinskog osiguranja.

    Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju
    članak 6, stavak 1

    Na obvezno zdravstveno osiguranje prema ovom Zakonu obvezno se osiguravaju i stječu status osiguranika:
    5. osobe koje se nakon završenog obrazovanja stručno osposobljavaju bez zasnivanja radnog odnosa, sukladno Zakonu o radu.

    Ima li netko da je u ovakvoj situaciji???

  • Avatar Tyna24

    Tyna24

    Broj poruka: 874

    Prijavi adminu

    Ja sam na određeno, ugovor mi traje do 8.mjeseca.zaposlena u komadu 2 godine i pol.. i na komplikacijama sam od srijede… ne kužim… ko mi plača bolovanje? moja firma u kojoj radim ( u kojoj sam predala 2 primjerka bolovanja)?
    ili sam več morala nositi jedan primjerak na hzzo?
    očito nemam pojma o pojmu

    [lilypie.com]

  • Avatar Ashley

    Ashley

    Broj poruka: 504

    Prijavi adminu

    Tyna24, najvjerojatnije ćeš sama morati nositi u HZZO osim ako nije drugačije dogovoreno u firmi, tj ako oni nemaju neku tajnicu, knjigovotkinju koja se time bavi. Nazovi u ponedjeljak u firmu pa neka ti kažu. Komplikacije plaća država tj. hzzo
    Za hzzo ti treba 1x primjerak doznaka, preslika osobne, broj tekućeg računa (meni su rekli da im kopiram, ali nikada ne kopiram kartice, nego sam im samo napisala broj tekućeg računa tj. iban;  i izvod plaće zadnjih 6 mjeseci (to traži u firmi u knjigovodstvu).
    Ja sam na neodređeno, pa ukoliko sam ti rekla nešto krivo, žao mi je . Kod mene je bila takva procedura

    [lilypie.com]

  • Avatar Tyna24

    Tyna24

    Broj poruka: 874

    Prijavi adminu

    ma hvala ti svaka informacija je dobrodošla
    u ponedeljak zovem u firmu, makar mislim da oni riješavaju jer imaju tajnicu

    [lilypie.com]

  • Maja_89

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

    Pepa6


    Ivanscica nalazim se u vrlo sličnoj situaciji kao i vi…kako vas mogu kontaktirati?

    I ja sam u vrlo sličnoj situaciji… Jeste li uspjele dobiti tu žalbu? Zaista nije u redu…

  • Avatar Ninachh12

    Ninachh12

    Broj poruka: 541

    Prijavi adminu

    Maja_89-na znam da li su cure uspjele dobiti žalbu, ali ja sam u toj situaciji i meni je sad prošlo. Najnormalnije mi se ubraja pod staž, sretno :))

    [lilypie.com]

  • Avatar Aurelija

    Aurelija

    Broj poruka: 741

    Prijavi adminu

    Ninach, hvala ti na informaciji, cijelo vrijeme čekam da li će netko nešto napisati na tu temu. Dakle ti si se nakon stručnog zaposlila i u trenutku porodiljnog imala manje od godinu dana “pravog” zaposlenja - kad si se prijavljivala na porodiljni ubrojili su ti i stručno pod staž bez ikakvog problema?
    A da li možda znaš što je s komlikacijama - da li bi se i za njih trebao brojiti staž od stručnog?

    [lilypie.com]

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.