Prava zaposlenih trudnica

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar Bumbali

    Bumbali

    Broj poruka: 57

    Prijavi adminu

    Moramo podijeliti sa vama , jer ja samo to tek neki dan saznala, da zaposlena trudnica ima pravo na jedan dan plaćenog dopusta u mjesecu za obavljanje pregleda i kontrola, možete si više pročitati na na propisi.ht čl. 20
    Članak 20.
    (1) Trudna radnica ili radnica koja je rodila ili radnica koja doji dijete, koja radi na poslovima koji su štetni po njezino zdravlje i/ili zdravlje djeteta koje doji, ostvaruje pravo na zaštitu od štetnosti utjecaja poslova radnoga mjesta na kojemu radi, sukladno propisima o radu i propisima o zaštiti na radu, od trenutka izvješćivanja poslodavca o svojem stanju trudnoće ili početku rada nakon korištenja rodiljnog ili roditeljskog dopusta i/ili o dojenju djeteta.

    Bog je velik!

  • Avatar Bumbali

    Bumbali

    Broj poruka: 57

    Prijavi adminu

    Bumbali


    Moramo podijeliti sa vama , jer ja samo to tek neki dan saznala, da zaposlena trudnica ima pravo na jedan dan plaćenog dopusta u mjesecu za obavljanje pregleda i kontrola, možete si više pročitati na na propisi.ht čl. 20
    Članak 20.
    (1) Trudna radnica ili radnica koja je rodila ili radnica koja doji dijete, koja radi na poslovima koji su štetni po njezino zdravlje i/ili zdravlje djeteta koje doji, ostvaruje pravo na zaštitu od štetnosti utjecaja poslova radnoga mjesta na kojemu radi, sukladno propisima o radu i propisima o zaštiti na radu, od trenutka izvješćivanja poslodavca o svojem stanju trudnoće ili početku rada nakon korištenja rodiljnog ili roditeljskog dopusta i/ili o dojenju djeteta.

    Trudna radnica ima pravo na jedan slobodan radni dan mjesečno u svrhu obavljanja prenatalnih pregleda ako posebnim propisom nije drugačije određeno.
    (2) Trudna radnica može, u dogovoru s poslodavcem, pravo iz stavka 1. ovoga članka koristiti i na način da pripadajuće sate radnog dana rasporedi i koristiti višekratno, tijekom više radnih dana u tijeku mjeseca.

    Bog je velik!

  • Avatar Ribica153

    Ribica153

    Broj poruka: 155

    Prijavi adminu

    Taman sam danas pisala zahtjev za slobodan dan za naredni pregled koji mi je za 2 tjedna :)

    [lilypie.com]

    [lilypie.com]

  • Avatar Bumbali

    Bumbali

    Broj poruka: 57

    Prijavi adminu

    i ja ću za idući mjesec, uglavnom baš mi je to žalosno što se za to uopće ne zna, naravno da moj ginekolog me ne bi obavijestio o tome, sasvim slučajno sam saznala za to , tako da sve treba iskoristiti :)

    Bog je velik!

  • Avatar Dada32

    Dada32

    Broj poruka: 397

    Prijavi adminu

    Piše ti lijepo na koricama trudničke knjižice da se sama informiraš o svojim pravima i tam su ti navedeni zakoni. neće ti nikad nitko ništa reći, moraš si sve sama saznati.

  • Avatar Nixie

    Nixie

    Broj poruka: 1015

    Prijavi adminu

    nisam znala da se to ne zna. ja sam to odmah bila našla u nekim brošurama o trudnoći. mene moji na poslu čak ne traže ni zamolbu. sam se najavim koji dan ranije i to je to :-)

  • Avatar Ivanscica

    Ivanscica

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

    Upozorenje trudnicama!

    Drage buduće majke, 

    ne znam jesam li na pravome mjestu, tema o kojoj bih vas obavijestila jesu rodiljne i porodiljne naknade. Vjerujem da je priličan broj vas prošao stručno osposobljavanje. Ja sam u situaciji da sam završila stručno osposobljavanje, odmah potom sam se i zaposlila. U trenutku odlaska na porodiljni imat ću 18 mjeseci staža osiguranika u posljednje dvije godine (godina dana stručnog + sedam mjeseci na sadašnjem poslu), što mi osigurava 100% naknade prvih 6 mjeseci. 
    Ono na što bih vas upozorila ovim putem: kada sam se raspitivala konkretno kod HZZO-a, Područni ured Zadar, kazali su mi kako stručno osposobljavanje ne ulazi u staž. Potom sam se obratila središnjici HZZO Zagreb i odgovorili su mi dopisom kako staž sa stručnog ulazi u staž osiguranika. S tim dopisom pošla sam ponovno na HZZO Zadar gdje mi je zaposlenica, nakon što sam joj pokazala dopis iz Zagreba, rekla u lice, bez imalo srama: “Znate, istina je da se broji i staž na stručnom osposobljavanju i da to piše u Zakonu, međutim naše računalo vam svejedno staž obračunava kao 0, odnosno kao da ste tih godinu dana bili nezaposleni. Eto, to vam je jednostavno tako, računalo nije ažurirano.” “Dobronamjerno” mi je savjetovala da dopis iz Zagreba sačuvam kako bih se mogla žaliti kasnije kad primim prvu naknadu, koja bi po tome trebala biti minimalna.
    Šokirana, napisala sam ponovno dopis Ministarstvu zdravlja kao i Ministarstvu socijalne politike i mladih, koji su nadležni za provedbu Zakona o rodiljnim i porodiljnim naknadama te Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, kao i HZZO-u Zagreb. 
    Ovom prilikom vas upozoravam, drage buduće majke, dobro pazite na svoja prava.Pročitajte Zakone i svaku informaciju koju dobijete od takozvanih nadležnih tijela, provjerite iz još jednog izvora.

    Nadam se da sam nekome pomogla i uputila. Budite hrabre i pametne! Ne dajte da vas birokratska tromost, lijenost i nesposobnost košta zakidanja VAŠIH PRAVA.

    Zakon o rodiljnim i porodiljnim naknadama:

    Članak 6 stavak 1:
    Zapošljavanje je rad fizičke osobe koji ona obavlja za plaću po osnovi ugovora o radu ili drugog akta zaključenim s poslodavcem kojim se određuje radni odnos ili rad fizičke osobe koja je izabrana ili imenovana na stalnu dužnost u određenom tijelu državne vlasti, odnosno jedinici lokalne i regionalne (područne) samouprave ako za taj rad prima plaću ili rad fizičke osobe koja je član uprave trgovačkog društva ako po toj osnovi ostvaruje primitak (plaću) ili rad fizičke osobe koja je prema propisima o radu sklopila ugovor o volonterskom radu s poslodavcem, bez zasnivanja radnog odnosa nakon završenog obrazovanja radi stručnog osposobljavanja.  

    Članak 7, stavak 2Zaposlenim roditeljem smatra se roditelj koji je
    … - prema propisima o radu sklopio ugovor o stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa i koji, po toj osnovi, ima priznat status osiguranika iz obveznog zdravstvenog i mirovinskog osiguranja.

    Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju
    članak 6, stavak 1

    Na obvezno zdravstveno osiguranje prema ovom Zakonu obvezno se osiguravaju i stječu status osiguranika:
    5. osobe koje se nakon završenog obrazovanja stručno osposobljavaju bez zasnivanja radnog odnosa, sukladno Zakonu o radu.

  • Pepa6

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Ivanscica nalazim se u vrlo sličnoj situaciji kao i vi…kako vas mogu kontaktirati?

  • tamy24

    Broj poruka: 74

    Prijavi adminu

    Za one trudnice koje ne znaju,

    i zaposlene i nezaposlene trudnice imaju pravo na besplatno dopunsko osiguranje u trudnoći.
    Vrijedi samo za preglede trudničke i sam porod ne obuhvača npr. ortodontske ili očne preglede ili sl. tomu.

  • Avatar lollipop

    lollipop

    Broj poruka: 737

    Prijavi adminu

    Ja sam danas naletila na info da (pošto sam na komplikacijama) do 5.u mj moram doznake i jos neku papirologiju donjeti HZZO-u
    e sad me zanima, posto kada sam odnjela papire na posao nisam dobila nikakvu info osim da je sve to ok da li to rjesva poslodavac ili ipak moram ja?
    Info je na ovom linku smile4me.net/zakoni-i-prava/bolovanje-zbog-komplikacija-u-trudnoci/

    [lilypie.com]

    [daisypath.com]

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.