Školarci 02. travnja 2024.

Mama tvrdi da je u redu poslati dijete u školu u flekavoj odjeći koja je čista, ali neki se ne slažu

Foto: tiktok
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Dječja odjeća za vrtić i školu nam zadaje često puno muke iz raznih razloga, a jedan od njih je svakako i činjenica da se - neprestano prlja. A nekad te mrlje jednostavno ne idu dolje s odjeće, nekad nove i sasvim nosive…

Jesi li jedna od onih mama koja pada u nesvijest kad dođe po dijete u školu i vidi to svoje dijete uprljano od glave do pete? Ili si jedna od onih mama koje budu sretne i zadovoljne što im je dijete prljavo jer to znači da se dobro zabavilo? Bez obzira na to kojoj „struji“ pripadaš, sigurno ti je već dosta zaprljane odjeće… Posebno one s koje mrlje ne idu dolje, bez obzira na sav trud i sva sredstva.

Možda te zanima... Puštaš djetetu da samo bira što će odjenuti? Evo što na to kaže psiholog Školarci

I sve to još nekako i funkcionira u vrtiću, pa ti nije niti neugodno kad odjeća koju dijete nosi nije savršeno nova niti bez ijedne flekice. No, kad dijete dođe u školu, stvar se malo mijenja. Ipak imaš neku potrebu poslati dijete u školu u čistoj, ali baš čistoj odjeći. I često to nije ona „rezervna“ odjeća, nego redovna, pristojna odjeća koju nosi za razne prilike. A i na njoj se dogode mrlje koje su jednostavno jače od svega…

Jedna je mama na TikToku objavila video u kojem je rekla da je odlučila stati na kraj tom i to na način da odjeću s mrljama smatra i dalje nosivom – ako je čista, nosiva je.

TikTok mama Marla Branyan u viralnom je TikTok videu pojasnila: „Imam dijete od tri i pol godine. Ide u predškolu. Uprljala je ove hlače dok je bila u predškoli. Zašto je ne bih poslala u školu u flekavoj odjeći koju se ranije zaprljala u školi?“

Pa moramo priznati da zvuči suvislo, pogotovo u toj mlađoj dobi. To bi zapravo bilo kao naš vrtić, ali ipak je škola.

„Ne šaljem svoju djecu u bilo koju vrstu škole, bez obzira na dob, u njihovoj najboljoj svakodnevnoj odjeći. To se jednostavno ne radi osim ako to nisu prirodno manje neuredna djeca od moje dragocjene male troipolgodišnje djevojčice,“ kaže mama u videu, te pojašnjava o svojoj kćeri: „Ona je neuredna. Ona živi svoj najbolji život i nastavit ću je slati u flekavoj odjeći jer si ne mogu priuštiti da mijenjam hlače svaki tjedan. U redu? Ne mogu.“

@marla_branyan I think most preschool teachers and daycare providers would actually prefer kids NOT be in their nicest/name brand clothes bc it takes some pressure off the teachers/providers to help keep those clothes as clean as possible. Kids need freedom to be messy and dirty, and that preschool and daycare age is a great opportunity for that. #daycare #preschool #parentsoftoddlers #toddlersoftiktok #parents #parentsofpreschoolers #parentsoftiktok #daycareprovider #daycarelife #daycareworker #preschoolteacher #preschoolmom ♬ original sound - ᗰ ᗩ ᖇ ᒪ ᗩ 🔆

I nije uopće stvar u tom nasljeđujemo li odjeću za djecu, je li to second hand odjeća ili nova, kupljena odjeća – neke stvari su nam lijepe i neke stvari čuvamo, a ne želimo odbaciti odjeću čim se na njoj pojavi mrlja koja se ne može oprati. S druge strane, ne želimo djeci zabraniti da se igraju i prljaju, zar ne? Za očekivati je da će se djeca uprljati i za očekivati je da neke mrlje jednostavno neće ići dolje ni sa kojim sredstvom. I što da radimo s tom odjećom?

U potpisu svog videa mama Branyan je pojasnila da će njezin način ne samo olakšati stres roditeljima, već i učiteljicama i odgojiteljicama.

„Mislim da bi većina odgajateljica i učiteljica zapravo više voljela da djeca NE budu u svojoj najljepšoj odjeći/odjeći poznatih marki, jer to stvara određeni pritisak da tu odjeću održe što je moguće čišćom. Djeci je potrebna sloboda da budu neuredna i prljava.“

U komentarima nisu svi išli u istom smjeru. Neki su se korisnici TikToka složili s njom, a drugi su kritizirali njezino stajalište.

„Ja sam odgojiteljica – cijenimo roditelje koji su im dopustili da budu neuredni," napisala je jedna korisnica.

„Ja sam ravnateljica centra za rano djetinjstvo i puno je bolje kad djeca dođu u odjeći za igru! Oni jedu! Oni slikaju!” napisala je druga.

Jedna je mama podijelila svoje iskustvo: „Odabir škole koja nije modna revija bila je moja najbolja odluka. Neka budu djeca i neka se prljaju.“

Jedna je komentatorica primijetila: „Neodgovorno je nastaviti kupovati novo i pretjerano trošiti.“

Ipak, jedna je mama dovela u pitanje ovaj post svojim komentarom i stavom: „Idete li na posao u čistoj flekavoj odjeći?“

S njom se složila i još jedna: „Nošenje čiste odjeće odražava vlastitu vrijednost i disciplinu, pokazujući da osoba cijeni osobnu higijenu i poštuje sebe i druge. Podiže samopouzdanje i raspoloženje, pridonoseći pozitivnoj slici o sebi i načinu razmišljanja.“

No, mama koja je objavila post, skočila je u obranu svojim stavom: „Flekava odjeća NIJE = prljava. Flekava odjeća ne znači da niste čisti. Mislite li u ostatku svog komentara na odrasle ili djecu?“

Mama Branyan je snimila i nastavak svog videa, i u njemu je rekla:

@marla_branyan Replying to @Urban People Cleaning Our intentions matter & knowing which direction we’re more inclined to go (lazy or perfectionist) is helpful in determining why we do what we do & why we make the choices we make. ❤️ #daycare #preschool #parentsoftoddlers #toddlersoftiktok #parents #parentsofpreschoolers #parentsoftiktok #perfectionism #controlfreak #cleanfreak #parentsoftiktok #daycareprovider #daycarelife #daycareworker #preschoolteacher #preschoolmom #greenscreen ♬ original sound - ᗰ ᗩ ᖇ ᒪ ᗩ 🔆

„Vaše namjere su važne i znati u kojem smo smjeru skloniji ići (lijenom ili perfekcionističkom) pomaže nam odrediti zašto radimo ono što radimo i zašto donosimo odluke koje donosimo,“ napisala je, objašnjavajući da, kao roditelji, namjere koje su iza naših roditeljskih odluka čine veliku razliku.

Možda te zanima... Mama otkrila trik uz pomoć kojeg se lakše rješava 'brda' odjeće koju treba pospremiti Roditelji

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.